zderzenie statków

Co ma wspólnego Gdańsk i katastrofa ekologiczna na Odrze?

Wiele martwych ryb pojawiło się na brzegach odry. Mieszkańcy poszczególnych miast i miejscowości byli zszokowani, gdy to zobaczyli. W końcu niecodziennie ryby umierają w takich wielkich ilościach. Od razu było wiadomo, że przyczynia śmierci ich wszystkich była jedna. Oczywiście chodzi o chemikalia.

Nie ma wątpliwości co do tego, że rzeka była zatruta. Pytanie tylko skąd wzięły się w niej chemiczne środki, które zabiły ryby? Najprawdopodobniej odpowiada za to jedna z firm. W końcu duże firmy produkują bardzo dużo odpadów. Część z nich niestety trafia do zbiorników wodnych i później mamy takie efekty.

Reakcja wiceministra

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski ustosunkował się do sprawy, nie szczędząc przy tym oskarżeń. A kogo dokładnie oskarżył wiceminister? Otóż zasugerował on, że częściową odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponoszą władze Gdańska i Warszawy. W przemówieniu pojawiły się więc bezpośrednie odniesienia do prezydentów Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego.

Zanieczyszczenia środowiska wyrokiem śmierci dla ryb

Aby ryby mogły żyć w zbiorniku wodnym potrzebują dobrych warunków. Woda musi być czysta, a w niej powinny się znajdować wszystkie składniki odżywcze, jakich takie zwierzę potrzebuje. Niestety coraz więcej wód nie może tego zapewnić. Dlaczego? Wszystko przez ogromną ilość odpadów, za jakie odpowiadają duże firmy.

Firma, która dużo produkuje, również bardzo dużo marnuje. Niestety nie wszystkie odpady da się wykorzystać ponownie i część z nich wraca do ziemi, którą zatruwa. Zalega ona nie tylko w glebie a też w rzekach. A rzeki – jak wiadomo – płyną do morza. Na ocenach dzisiaj jest tak dużo śmieci, że można z nich utworzyć osobny kontynent.

Jak możemy się przyczynić do dbania o środowisko?

Wiemy doskonale o tym, że duże firmy przyczyniają się do zmian środowiskowych, które najczęściej są negatywne. Spotykamy się więc od czasu do czasu z dystopijnymi scenariuszami, w których bardzo duże zanieczyszczenia utrudniają nam życie. Dotyczy to nie tylko wody i ziemi ale także powietrza.

Możemy jednak sami dbać o środowisko. Oczywiście jedna osoba nie jest w stanie zastopować zniszczeń, jakie powodują wielkie przedsiębiorstwa, ale możemy dołożyć swoją cegiełkę. Co dokładnie możemy zrobić? Przede wszystkim segregować śmieci. Nie bez powodu istnieją kontenery w różnych kolorach. Każdy z nich 

Ochrona środowiska to bardzo ważny temat. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.