Kobylnicki bibliobus cieszy się rosnącym uznaniem – ponad 2 tysiące wypożyczeń i 250 nowych czytelników w ciągu roku

Od prawie roku funkcjonuje w Kobylnicy mobilna biblioteka, nazywana również bibliobusem, która zdobywa coraz większą popularność wśród mieszkańców. W 2023 roku zanotowała ona aż 2 tysiące wypożyczeń i przybyło jej 250 nowych klientów. Bibliobus z powodzeniem obsługuje 19 miejscowości na terenie gminy, w każdej z nich spędzając co najmniej 30 minut.

Już od 6 marca 2023 r. bibliobus regularnie odwiedza różne lokalizacje na terenie gminy Kobylnica, dostarczając tam książki, czasopisma i audiobooki. Usługa ta jest szczególnie ceniona przez mieszkańców miejscowości, które nie mają swoich filii bibliotecznych. Obecność bibliobusu stała się dla nich codzienną rutyną, a liczba wypożyczeń przekroczyła 2 tysiące. W ciągu roku liczba czytelników korzystających z usług bibliobusu wzrosła o 27%, co oznacza dodatkowe 250 osób.

Renata Sztabnik, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy, podkreśla, że bibliobus stał się niejako kolejnym oddziałem ich biblioteki. Zdaniem dyrektorki, ilość klientów korzystających z usług bibliobusu jest porównywalna z frekwencją w placówkach bibliotecznych w Sycewicach czy Wrzącej.

Bibliobus regularnie kursuje po dwóch trasach, do każdej z nich wyjeżdża co dwa tygodnie. Wśród ostatnio odwiedzonych miejsc znajduje się Widzino oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny w Kobylnicy.