Muzeum Narodowe w Gdańsku jest od dziś instytucją państwową

W Muzeum Narodowym w Gdańsku zaszły bardzo istotne zmiany. Przede wszystkim muzeum jest od teraz instytucją państwową, co oznacza, że prowadzić i finansować ją będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie będzie to miało wpływu na realizację istniejących już projektów.

Wszystkie projekty, które muzeum rozpoczęło, będą nadal kontynuowane. To nie podlega wątpliwości. Trzeba jednak dodać, że ministerstwo ma pomysły na nowe projekty, które zaczną się pojawiać już wkrótce.

To nie jedyne zmiany, jakie pojawiły się w placówce w ostatnim czasie. Pod koniec ubiegłego roku władze muzeum wpadły na pomysł, aby na stałe zatrudnić tzw. opiekuna ekspozycji – przewodnika muzealnego.

Nad jakimi projektami będzie pracować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma kilka pomysłów, jak urozmaicić dotychczasową działalność Muzeum Narodowego w Gdańsku. Między innymi ma powstać zupełnie nowy oddział muzeum, który się będzie znajdować w skarbcu Bazyliki Mariackiej.

Lepsze finansowanie

Zmiana ta jest z pewnością dobra dla muzeum pod względem finansowym. Kwota, jaką ministerstwo przekazuje na utrzymanie i funkcjonowanie muzeum, wzrośnie teraz o 150%.

Kiedy jeszcze muzeum nie było instytucją państwową, jego finansowanie wynosiło 14 milionów złotych. Teraz ta kwota wzrosła do 21 milionów, co może przynieść bardzo ciekawe w efekty w zakresie promowania kultury i sztuki.