Nowy etap testów Systemu FALA w Gdańsku i Gdyni przynosi ulgi dla pasażerów

Dzień 26 stycznia, piątek, zwiastuje początek nowego etapu testów Systemu FALA w Gdańsku. Testy te będą przeprowadzane jedynie w gdańskich tramwajach. Ale co to oznacza dla pasażerów? Osoby korzystające z biletów okresowych nie zauważą większych zmian, mogą jednak skorzystać z nowej opcji. Z drugiej strony, ten system będzie szczególnie korzystny dla podróżnych, w tym turystów, którzy używają biletów jednorazowych. Teraz, zamiast kupować bilety papierowe, mogą po prostu przyłożyć swoją kartę bankomatową do „falomatu” lub czytnika w tramwaju.

Od kilku miesięcy w tramwajach i autobusach możemy spotkać urządzenia Systemu FALA. Wyglądają podobnie do tradycyjnych kasowników, ale są nieco inne. Pomimo że były testowane na różne sposoby od września, do tej pory nie miały większego wpływu na życie większości mieszkańców. Odpowiedź na pytanie o ich funkcję i termin wprowadzenia nadeszła właśnie teraz.

Z dniem 26 stycznia, urządzenia Systemu FALA zostaną uruchomione w testowej fazie w 140 gdańskich tramwajach. Będą dostępne dla pasażerów od pierwszych porannych kursów. W środku każdego tramwaju umieszczony jest jeden „falomat”, a przy każdym wyjściu – czytnik. Te urządzenia będą teraz pełnić funkcję elektronicznych biletomatów.