Pierwsza wyrzutnia rakiet Chunmu dla polskiej armii dotarła do Gdańska

Na gdańskim kotwicowisku pojawił się AAL Dalian, pływający pod liberyjską banderą. Jest to wydarzenie godne odnotowania, bowiem ów statek przewozi do Polski pierwszą wyrzutnię rakiet typu K239 Chunmu dla naszych sił zbrojnych.

Wyrzutnia rakiet K239 Chunmu, znana również w literaturze jako Chunmoo, jest to wieloprowadnicowy system rakietowy montowany na kołowym podwoziu. Producentem jest południowokoreański koncern Hanwha. W 2022 roku Polska zawarła umowę ramową o dostawie 288 takich wyrzutni. Te mają być zamontowane na podwoziach Jelcz, wyprodukowanych w Polsce i wyposażone w rodzime środki łączności oraz system zarządzania walką ZZKO Topaz. Pierwsza taka jednostka właśnie przybyła do Gdańska z Korei Południowej.

Transport pierwszej wyrzutni dla polskiej armii uległ opóźnieniu. AAL Dalian załadował sprzęt w południowokoreańskim porcie Masan i odpłynął stamtąd 20 czerwca. Statek miał dotrzeć do Gdyni około 8 sierpnia, jednak nie pojawił się tam zgodnie z planem. Powodem była akcja ratunkowa, którą przeprowadził na Morzu Śródziemnym. Na tym akwenie wielu migrantów usiłuje dostać się do Włoch lub Grecji. Załoga AAL Dalian napotkała na swojej drodze 36 osób dryfujących na rozpadającym się łodzi, które uratowała. Zgodnie z prawem międzynarodowym, statek musiał zawieźć ich do bezpiecznego miejsca – Katanii we Włoszech, gdzie zostali przekazani Straży Przybrzeżnej.

Obecnie statek AAL Dalian jest zakotwiczony w Porcie Gdańsk. Ma przycumować do Nabrzeża Oliwskiego w poniedziałek. Wtedy też zaplanowano rozpoczęcie rozładunku jednostki.