Pomimo sądowych zakazów, trzej mężczyźni decydują się kontynuować jazdę samochodem – grozi im do 5 lat więzienia

Konsekwencje ignorowania nakazów sądowych mogą być poważne, co doświadczyli trzej kierowcy, zatrzymani przez sopockich policjantów. Mimo istniejących zakazów, zdecydowali się oni na kontynuację jazdy samochodem. Teraz mogą zostać surowo ukarani, a grozi im nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Wśród nich jest 36-letni obywatel Ukrainy, zamieszkały w Sopocie, który dwukrotnie złamał wyrok sądu zabraniający mu prowadzenia pojazdów. Co więcej, jeden z tych wyroków jest dożywotni.

Na co dzień funkcjonariusze sopockiej drogówki przeprowadzają rutynowe kontrole drogowe, weryfikując dokumenty pojazdów, sprawdzając stan trzeźwości kierujących i reagując na wszelkie wykroczenia drogowe. W ostatnich dniach udaremnili oni dalszą jazdę wspomnianym trzem mężczyznom. Jednym z nich był 24-letni mieszkaniec Słupska, którego zatrzymano na ulicy Kolberga, około godziny 16:00. Kierując pojazdem marki Honda, przekroczył dozwoloną prędkość o 26 km/h i nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Został ukarany mandatami na łączną kwotę 500 złotych, a na jego konto trafiło 12 punktów karnych. Kłopoty jednak nie skończyły się na tym – dalszą jazdę udaremnił mu zakaz sądowy, obowiązujący do kwietnia 2024 roku.

Następny incydent miał miejsce w niedzielę. Po godzinie 19:00, kontrola drogowa zatrzymała auto kierowane przez wspomnianego obywatela Ukrainy. Policjanci odkryli, że na kierowcę nałożono dwa zakazy sądowe – jeden trzydziestomiesięczny oraz drugi dożywotni, który zaczął obowiązywać w grudniu 2022 roku. Samochód przekazano pasażerce wskazanej przez kierowcę, która posiadała prawo jazdy.

Kolejnym kierowcą, który zignorował nakaz sądu, był 25-letni mieszkaniec Gdyni. Został on zatrzymany podczas kontroli drogowej na Alei Niepodległości w Sopocie. Okazało się, że według wyroku Sądu Rejonowego w Lublinie, powinien on przestrzegać sześciomiesięczny zakaz prowadzenia pojazdów, obowiązujący do 13 grudnia 2023 roku.

W związku z prawem przypominamy, że osoba, która nie przestrzega zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez sąd, może zostać ukarana pozbawieniem wolności na okres od trzech miesięcy do pięciu lat.