Postaw na zieleń! Gdańsk zaprasza do sadzenia mikrolasu w najbliższą sobotę

Po raz trzeci, metropolia u bram Morza Bałtyckiego, Gdańsk, rozsyła zaproszenia do mieszkańców na akcję zarówno przyjazną dla natury, jak i samych obywateli – sadzenie mikrolasu. Już 16 marca (sobota) o godzinie 10:00 przy Zabłockiego 3 w dzielnicy Piecki-Migowo, będzie można posadzić jedno z blisko 600 drzew lub krzewów. Wszyscy chętni są mile widziani, a udział w akcji nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Sadząc lasy dwa razy do roku, kierujemy się rytmem natury. Prace te odbywają się właśnie wtedy, gdy wegetacja w drzewach zwalnia, a mrozów już nie ma. Tak też będzie i tym razem – po sobotnich pracach, mapa Gdańska powiększy się o kolejny, trzeci już mikrolas.

Dotychczas udało się stworzyć dwa mikrośrodowiska leśne na terenie gdańskiej aglomeracji – pierwszy w Parku Południowym, a drugi na Jasieniu (przy ulicy Stankiewicza).

Miejscem, w którym zakwitnie trzeci mikrolas, będzie Piecki-Migowo. Wszystkie te projekt siedlisk leśnych łączy metoda sadzenia roślin, stworzona przez Akirę Miyawakiego – botanika z Japonii. Odkrył on rozwiązanie dla problemów dotyczących terenów miejskich i degradacji środowiska naturalnego, opierając się na procesach naturalnie zachodzących w przyrodzie. Mikrolasy są zakładane na trudnym terenie miast, a ich istnienie znacznie wpływa na zwiększenie bioróżnorodności. Wykorzystuje się do tego specjalnie przygotowane podłoże, w skład którego wchodzą kompost, słoma i zrębki.