Renowacja zabytkowego Żurawia w Gdańsku ukończona – zapraszamy na otwarcie i festyn

Trzy lata intensywnych prac remontowych dobiegły końca, a teraz symbol Gdańska, Żuraw, jest znowu dostępny dla zwiedzających. Jest to najbardziej dogłębna rekonstrukcja od czasów jego odbudowy po II wojnie światowej. Prace obejmowały m.in. wymianę stropów i całkowitą modernizację instalacji, a także pogłębienie piwnic i odnowienie elewacji, nadając historycznemu urządzeniu dźwigowemu świeży wygląd. W trakcie renowacji odkryto wiele artefaktów archeologicznych, które są eksponowane na multimedialnej wystawie. Kupiec Hans Kross prowadzi gości przez wystawę jako hologram. Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na wtorkowy festyn, który przeniesie gości do XVII-wiecznego Gdańska i umożliwi im pierwsze zwiedzanie odnowionych wnętrz. Festyn rozpoczyna się o godz. 14:00 i potrwa do 20:00.

Przez ponad trzy lata zarówno turyści, jak i mieszkańcy Trójmiasta mogli podziwiać ten zabytek nad rzeką Motławą tylko z zewnątrz. Jednak inwestycja warta około 18 milionów złotych została zakończona, a teraz najbardziej znany oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Żuraw, ponownie otwiera swoje drzwi dla odwiedzających we wtorek, 30 kwietnia.

Renowacja Żurawia była gruntowna i kompleksowa, rozpoczynając od fundamentów aż po dach. Wszystkie stropy i schody z lat 60. zostały zburzone i zastąpione nowymi, spełniającymi aktualne standardy. Dzięki zastosowaniu hydroizolacji problem wody gruntowej przesiąkającej do wnętrza budynku został rozwiązany. Piwnice zostały pogłębione, co umożliwiło przeprowadzenie prac archeologicznych. Wszystkie instalacje (elektryczne, centralnego ogrzewania, kanalizacyjne oraz teletechniczne) zostały całkowicie wymienione, obejmując również systemy przeciwpożarowe, alarmowe i monitorujące oraz wentylację. Budynek otrzymał nowe okna i posadzki.

Po wielu miesiącach prac za rusztowaniami pojawiły się odrestaurowane i oczyszczone elewacje ceglane oraz dach pokryty nową dachówką importowaną z Włoch. Budowla ma teraz jaśniejszy, brązowy kolor, co stanowi wyraźny kontrast do prawie czarnej barwy sprzed renowacji. Ten nowy wygląd odzwierciedla wygląd Żurawia z minionych wieków. Mury nie zostały jednak całkowicie zmienione – historyczne fragmenty zostały połączone z odnowionymi, aby ukazać historię obiektu.