Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) niedawno wprowadził nowe stanowisko do swojej struktury organizacyjnej, mianowicie Głównego Specjalistę Dendrologa. Na tej pozycji zasiedział Jakub Chorodeński, były pełniący obowiązki zastępcy kierownika Działu Drzewostanu. Zdecydował się na ten krok, porzucając dotychczasowe obowiązki biurowe i kierownicze na rzecz codziennej, bezpośredniej pracy z drzewami. Umówiliśmy się na spotkanie z dendrologiem w Parku Oliwskim, aby porozmawiać o tematyce pielęgnacji drzew i ich dobrostaniu.
Chorodeński oficjalnie objął stanowisko Głównego Specjalisty Dendrologa w GZDiZ 1 sierpnia b.r. Kilka dni przed tym wydarzeniem, w Parku Oliwskim doszło do przewrócenia się prawie 180-letniego kasztanowca. Głównymi przyczynami tego incydentu były rozkład korzeni, trzy silne wichury w ciągu ostatniego miesiąca oraz intensywne opady deszczu. Dlatego też postanowiliśmy spotkać się z Chorodeńskim właśnie w tym parku, aby dowiedzieć się więcej na temat działań GZDiZ w kontekście dbałości o drzewa w mieście.
Dendrolog zaprowadził nas pod okazały buk zwyczajny o zwisłych gałęziach, który rośnie w części parku nazywanej ogrodem konwentualnym.
Chorodeński powiedział: „Ten buk jest dobrym przykładem tego, co możemy zrobić dla drzewa. Zasadzono go w miejscu, które jest idealne dla tej specyficznej odmiany – ma tu odpowiednią glebę i co najważniejsze, nieograniczone miejsce na rozwój korzeni. To ważne, by obalić mit dotyczący tego, jak daleko system korzeniowy sięga od drzewa. A jak myślisz, jak daleko?”