Spółka BLG Logistics – AutoTerminal Gdańsk dzierżawi teren od Portu Gdańsk na cele przeładunku sprzętu wojskowego

Zakupiono terytorium od Portu Gdańsk przez firmę BLG Logistics-AutoTerminal Gdańsk, które ma służyć do operacji przeładunkowych związanych ze sprzętem wojskowym. Umowa dzierżawy została podpisana na okres trzech lat, czyli 36 miesięcy.

BLG Logistics – AutoTerminal Gdańsk jest firmą działającą na terenie Portu Gdańsk, która przez wiele lat odpowiadała za przeładunki sprzętu militarne. Sprzęt ten jest kluczowy dla sojuszników Polski w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ich krajach i całej Europie. Firma do tej pory zajmowała się operacjami przeładunkowymi w Basenie Władysława IV, gdzie nadzorowała przede wszystkim operacje związane z przeładunkiem sprzętu wojskowego US Army. Wszystko to w ramach polsko-amerykańskiej inicjatywy mającej na celu zapewnić bezpieczeństwo krajom nadbałtyckim oraz trwałą obecność amerykańskich brygad wojskowych w Europie.

Trójmiejskie porty traktują przeładunek sprzętu wojskowego jako kluczowy element w swoich statystykach przeładunków. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z wojny na Ukrainie. Od wielu lat właśnie poprzez nasze porty przeprowadzane są operacje wymiany sprzętu wojskowego amerykańskich sił zlokalizowanych na terenie Polski, jako część kontyngentów NATO. Gdyński terminal kontenerowy BCT przez lata utrzymywał bezpośredni kontrakt z armią USA na przeładunki wojska.

Jednakże, porty Trójmiasta nie służą wyłącznie armii amerykańskiej. Do Polski trafiają również czołgi sprowadzane drogą morską z Korei Południowej. Warto przypomnieć, że w lipcu 2022 roku podpisano umowę z korporacją Hyundai Rotem na dostawę aż 1000 czołgów K2, dokładniej ich spolonizowanej wersji K2PL. Umowa obejmowała także dostawę wozów towarzyszących, czyli pojazdów technicznych i inżynieryjnych.