Transformacja słynnej promenady Gdańska: Długie Pobrzeże będzie gotowe do końca czerwca

W Gdańsku, na jednym z najbardziej rozpoznawalnych deptaków miasta – Długim Pobrzeżu, trwają prace modernizacyjne. Istnieje potrzeba wzmocnienia konstrukcji tego miejsca, co jest szczególnie zauważalne od strony Zielonej Bramy. Niewątpliwie, tuż przed sezonem letnim, część chodnika powinna być dostępna dla pieszych, a obecnie prowadzone są tam intensywne działania w tym kierunku.

Na obszarze od Zielonej Bramy do ulicy Świętego Ducha pracuje wiele ekip robotników z zamiarem zakończenia prac do końca czerwca bieżącego roku. Jak podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, duża liczba pracowników jest zaangażowana w prace, aby znaczący segment Długiego Pobrzeża został otwarty jeszcze przed końcem czerwca. Tym samym, podczas szczytu sezonu letniego ta część brzegu byłaby dostępna dla odwiedzających.

Jeśli chodzi o postępy prac na miejscu, na fragmencie od Zielonej Bramy do Bramy Świętego Ducha prace skupiają się głównie na dolnym tarasie nabrzeża. Robotnicy pracują nad utwardzeniem nawierzchni, montażem wyposażenia i remontem kamiennej okładziny. Ponadto, balustrady przechodzą renowację, a tworzy się również rampę dla osób niepełnosprawnych. Trwa instalacja lamp oświetleniowych, a nawierzchnia jest układana również na górnym tarasie.

Na odcinku od Bramy Straganiarskiej do punktu pomiędzy Bramą Świętojańską i historycznym Żurawiem, dotychczas zainstalowano prefabrykanty z kamienną okładziną, a częściowo wykonano betonowanie. Aktualnie prowadzone są prace związane z układaniem betonu podkładowego i deskowaniem od strony rzeki. Dodatkowo, trwają prace nad żelbetem oraz montażem drewnianej okładziny.

W segmencie od ulicy Świętego Ducha do punktu pomiędzy Bramą Świętojańską a Żurawiem, wykonano prace odkrywkowe w obrębie Żurawia. Na tym obszarze obecnie prowadzone są działania związane z instalacją szczelnej ścianki oraz częściowe betonowanie.