Wiosenna eksplozja kolorów w Gdańsku: 28 tysięcy kwiatów ozdobiło miejskie parki i place

Początek wiosny to zazwyczaj czas, gdy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) wprowadza szereg świeżych zmian w miejskim krajobrazie. Jednym z takich działań jest coroczne nasadzanie roślin, które tym razem objęło aż 28 tysięcy egzemplarzy bratków, stokrotek i niezapominajek. Te barwne kwiaty ożywiły przestrzeń zabytkowych parków – Oliwskiego, Oruńskiego oraz Parku im. Daniela Gralatha. Tymczasem centrum miasta zaskakuje kwitnącymi donicami na placach i rondach.

Prócz tych zaaranżowanych przez GZDiZ, wizualny aspekt wiosennego Gdańska uzupełniają również kwiaty posadzone dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego oraz te, które zasadzane były z inicjatywy samych mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Miasto ożywa również za sprawą dzikich kwiatów, które samorzutnie rozsiewają się po trawnikach czy też będących w pełni rozkwitu owocowych drzewach.

Te wszystkie elementy tworzą razem obraz miasta, które dosłownie tętni życiem i kolorami, szczególnie od momentu, kiedy w drugim tygodniu kwietnia nastało prawdziwie letnie ciepło. Ten przypływ energii natury, widoczny na każdym kroku, stanowi zaproszenie do aktywności na świeżym powietrzu – spacerów lub jazdy na rowerze, relaksu na trawnikach miejskich parków, czy choćby obserwacji przyrody z ławki.

Poranne wiosenne światło odsłania pełen kolorów krajobraz Gdańska – od fioletu przez żółć, róż po błękit – który wyłania się z 27 898 kwiatów, posadzonych w takich miejscach jak: Park Oliwski, Park Oruński i Park im. Daniela Gralatha (poprzednio znanego jako Park Zielony), plac ks. Gustkowicza, pl. Heweliusza, pl. Kobzdeja, pl. Solidarności, pl. Obrońców Poczty Polskiej oraz pl. ks. Komorowskiego. Wizualną perełką jest tu napis WRZESZCZ ułożony z bratków. Rośliny te znajdują się również wokół pomnika Inki, głazu Janki Kupały oraz pomnika Żołnierzy Wyklętych, na Rondzie Ofiar Katynia oraz skrzyżowaniach ulic: Gospody z Pomorską i Pomorskiej z Kapliczną. Donice pełne kwiatów zdobią też Stare Miasto oraz aleję Grunwaldzką.