Zaawansowane wsparcie dla rodzin posiadających podopiecznych wymagających specjalnej opieki – otwarcie Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

W środę, w Gdańsku doszło do uroczystego otwarcia Centrum Opieki Wytchnieniowej. Lokalizacja nowo powstałej placówki to ulica Kopernika. Centrum ma na celu wsparcie osób, które na co dzień opiekują się swoimi bliskimi cierpiącymi na poważne choroby lub będącymi niepełnosprawnymi. Dzięki tej inicjatywie, rodziny takich osób uzyskają możliwość na krótki odpoczynek lub załatwienie bieżących spraw bez konieczności troszczenia się o swoich podopiecznych. Całość inwestycji wyniosła ponad 38 mln złotych.

Paweł Ryta, kierownik biura prasowego Fundacji Hospicyjnej, która stoi za projektem Centrum Opieki Wytchnieniowej, wyjaśnia, że placówka sprosta wyzwaniu zapewnienia profesjonalnej opieki i wsparcia w codziennych czynnościach dla podopiecznych. Oferować będzie ponadto zajęcia z fizjoterapii oraz pomoc psychologiczną dla chorych i ich bliskich. Wśród oferowanych usług znajdą się również grupowe i indywidualne zajęcia terapeutyczne, obejmujące terapię manualną, arteterapię i muzykoterapię.

Joanna Bieganowska, reprezentantka Urzędu Miasta Gdańsk, poinformowała w oficjalnym komunikacie, że miasto przekazało grunt pod budowę tej inwestycji na podstawie umowy o użytkowanie. Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej rozpoczęła się na początku 2022 roku. Na całkowity koszt inwestycji, wynoszący ponad 38 mln złotych, aż około 18 mln złotych stanowiły dotacje celowe.