Zapowiedź ekspozycji "Przed premierą" – prace Krzysztofa Mystkowskiego w Bibliotece Chełm

Biblioteka Chełm z przyjemnością zaprasza na otwarcie wystawy „Przed premierą” w czwartek, 14 marca, o godzinie 18:00. Na ekspozycji znajdować się będzie zestaw 16 zdjęć autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego, renomowanego fotoreportera, który przez 15 lat współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Krzysztof Mystkowski to jedna z najbardziej doświadczonych postaci w świecie fotografii Pomorza. Dokumentuje on najistotniejsze wydarzenia regionu od ponad dwóch dekad. Jego półtoradekadowa współpraca z Operą Bałtycką przyniosła wiele znakomitych obrazów.

Choć intymna wystawa w Bibliotece Chełm składać się będzie jedynie z 16 zdjęć, ich wartość artystyczną potwierdza fakt, że zostały one wybrane spośród prawie 70 propozycji. Wyboru dokonało prestiżowe jury, w skład którego wchodzili Bartosz Bańka z Gazety Wyborczej, Łukasz Głowala z agencji Reuters oraz Hanna Kosycarz, współzałożycielka i liderka agencji Kosycarz Foto Press.

W końcowym wyborze obrazów znalazło się 10 starszych prac oraz sześć nowszych, co sprawia, że Mystkowski jest zadowolony z faktu, że cały czas się rozwija – jak mówił z uśmiechem na twarzy.

Zdjęcia na wystawie są ze sobą tematycznie powiązane. Wykonano je w teatrze, ale nie są one dokumentacją gotowych spektakli – to raczej zapis procesu ich tworzenia. Jedno z najstarszych zdjęć pochodzi z 2017 roku, kiedy to fotograf śledził przygotowania do baletu „Pinokio” pod reżyserią i choreografią włoskiego artysty Giorgio Madii.

– Robiłem zdjęcia podczas prób, czasem w kuluarach czy przed wejściem artystów na scenę – opowiada autor. – Takie ujęcia są dla mnie najciekawsze. Fotografując pełne spektakle, dokumentuję wizję reżysera czy choreografa. Zdjęcia wykonane za kulisami dają mi więcej swobody.