Nigdy nie zatrudniano więcej niż 10 pracowników w Fundacji Gdańskiej, ale pomimo to, organizacja ta zdołała przeprowadzić niezliczone inicjatywy od momentu swojego powstania, które przypadło ćwierć wieku temu. Wśród najbardziej pamiętnych wydarzeń wymienić można koncerty Jeana Michela Jarre’a w 2005 roku i Davida Gilmoura w roku następnym. W ostatnich latach Fundacja skupiła się przede wszystkim na pomocy mieszkańcom dotkniętym pandemią koronawirusa oraz na wsparciu dla Ukrainy. Jubileusz 25-lecia Fundacji Gdańskiej obchodzono razem z pracownikami, współpracownikami i przyjaciółmi fundacji w poniedziałek, 11 września.
Moment powstania Fundacji Gdańskiej można określić dokładną datą. Organizacja została zarejestrowana 7 września 1998 roku, a niewielu przypuszczało wówczas, że będzie ona prosperować przez co najmniej kolejne 25 lat.
Lista projektów zrealizowanych przez Fundację Gdańską jest imponująco długa. Encyklopedia Gdańska, dostępna w wielu domach nie tylko na terenie Trójmiasta, to jeden z nich. Dzięki działaniom Fundacji, projekt ten ma swoją kontynuację online pod nazwą Gedanopedia – unikatowy na skalę międzynarodową projekt miejski. Inną ważną inicjatywą jest wydawanie książek i corocznych „Kalendarzy Gdańskich”.
Fundacja Gdańska jest również organizatorem cyklicznego zlotu żaglowców Baltic Sail, którym towarzyszą regaty Nord Cup oraz festiwal Szanty pod Żurawiem. Na liście osiągnięć Fundacji znajdują się także inicjatywy upamiętniające Jana Heweliusza oraz obrońców Westerplatte.
Ważnym elementem działalności Fundacji jest edukacja. Przykładem są Konkurs Wiedzy o Gdańsku i Program Edukacji Morskiej, którego realizacja pozwala co roku 3,5 tysiąca uczniów na bliższe poznanie miasta, mając okazję oglądać je z pokładu łodzi.