5 najlepszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to obszary medycyny, które bez wątpienia rozwinęły się w ostatnich latach w błyskawicznym tempie. Postęp techniczny oraz coraz większa ilość nowoczesnego sprzętu sprawiły, że obecnie mamy niespotykaną dawniej szansę na poprawę niemal każdego defektu naszego wyglądu, a tym samym możliwość pozbycia się męczących nas kompleksów. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób w różnych przedziałach wiekowych decyduje się skorzystać z usług medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, aby poprawić swój wygląd i komfort życia. Wśród bogatej oferty wielu klinik i szpitali można wymienić wiele różnorodnych procedur, takich jak powiększanie biustu czy usuwanie zmarszczek. Ale które z zabiegów są najpopularniejsze? Przekonaj się, czytając nasz dzisiejszy tekst.

Powiększanie biustu

Powiększanie biustu jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Istnieją dwie techniki powiększania piersi: przy pomocy implantów oraz własnej tkanki tłuszczowej pacjentki. Pierwsza z metod, pozwala na osiągniecie spektakularnego rozmiaru, natomiast druga umożliwia równoczesne wyszczuplenie w obrębie fałdu brzusznego przy delikatnym powiększeniu oraz ujędrnieniu biustu.

Powiększanie biustu implantami zaliczane jest do skomplikowanych operacji chirurgicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym i związanych z koniecznością dłuższego dochodzenia pacjentki do siebie. Polega ona na wykonaniu nacięcia w jednym z wybranych miejsc w okolicach piersi: pod biustem lub z jego boku, a następnie wprowadzeniu odpowiednio dobranego implantu.

Na drugi z zabiegów, najczęściej decydują kobiety, które nieznacznie utraciły objętość biustu na skutek ciąży, utraty masy ciała, posiadające małe piersi lub kobiety, u których występuje asymetria piersi. Co istotne, powiększanie piersi własnym tłuszczem odnosi najlepsze rezultaty u pacjentek z rozmiarem miseczki A, B, czasami C. Posiadanie tkanki tłuszczowej w obrębie fałdu brzusznego warunkuje przeprowadzenie zabiegu. Zabieg służy głównie ujędrnieniu niż powiększeniu biustu.

Korekta uszu

Kolejnym zabiegiem, z którego bardzo chętnie korzystają pacjenci, jest korekta uszu. Odstające uszy to defekt polegający na nieprawidłowym położeniu małżowiny względem głowy oraz widocznym zniekształceniu wyglądu całej twarzy i jej proporcji. Otoplastyka, czyli zabieg korekty uszu może być wykonywany u pacjentów w niemal każdym wieku. Najlepsze efekty natomiast osiąga się, wykonując ją u dzieci i młodzieży pomiędzy 7 a 19 rokiem życia, kiedy to małżowina jest najbardziej plastyczna, a tkanki goją się zdecydowanie szybciej.

Zabieg korekty uszu wykonywany jest głównie w znieczuleniu miejscowym. Ze znieczulenia ogólnego korzysta się w przypadku małych dzieci, które nie chcą współpracować z lekarzem. Cały zabieg trwa około godziny, a jego istota polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia z tyłu ucha, a następnie wymodelowaniu małżowiny usznej oraz nadaniu jej odpowiedniego kąta nachylenia względem głowy. Zabieg ten daje trwały efekt o ile pacjent wypełnia wszystkie zalecenia pozabiegowe.

Korekta powiek

Kolejnym małoinwazyjnym zabiegiem twarzy, który może diametralnie zmienić wygląd i komfort życia pacjenta, jest korekta powiek, która pozwala na redukcję nadmiaru skóry ulokowanej w okolicach oczu oraz przywrócenie napięcia skóry. Procedura wykonywana jest głównie u pacjentów w wieku starszych, u których skóra traci gęstość i jędrność. U sporej liczby takich pacjentów z zaawansowanych opadaniem powiek może również dojść do przesłonięcia źrenicy oka, które może powodować problemy ze wzrokiem i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Zabieg korekty powiek przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Może trwać od 45 minut do nawet 2 godzin, w zależności od zaawansowania problemu. Procedura polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w okolicach powieki górnej oraz usunięciu nadmiaru skóry. Na koniec lekarz zakłada w miejsce cięcia bardzo cieniutkie szwy, które po wygojeniu rany będą praktycznie niewidoczne.

Usuwanie zmarszczek przy pomocy botoksu

Bardzo popularnym a przy tym najmniej inwazyjnym i jednym z najkrótszych zabiegów medycyny estetycznej jest usuwanie zmarszczek. W tym celu stosuje się botoks na czoło, który przynosi spektakularne efekty. Substancja ta jest jedną z najsilniejszych naturalnych trucizn występujących na ziemi, która podawana w ściśle określonych dawkach jest w stanie czasowo porazić mięśnie i zniwelować zmarszczki mimiczne.

Omawiany zabieg usuwania zmarszczek botoksem to procedura krótka, która trwa jedynie 10 – 20 minut. Na początku lekarz smaruje twarz specjalnym kremem znieczulającym redukującym ból. Następnie przy pomocy cienkiej igły pod skórę zostaje wprowadzony preparat botoksu, który wygładza twarz i znacznie zmniejsza zmarszczki mimiczne. Efekty zabiegu utrzymują się nawet do 6 miesięcy.

Plastyka brzucha

Podobnie jak powiększanie piersi, plastyka brzucha jest jedną z bardziej zaawansowanych procedur z zakresu chirurgii plastycznej. Zabieg pozwala na pozbycie się rozciągniętej i wiotkiej skóry na brzuchu oraz wzmocnienie mięśni brzucha po odchudzaniu czy też ciąży.

Inwazyjny charakter zabiegu abdominoplastyki wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej oraz wykonania szeregu badań diagnostycznych. Zabieg wykonywany jest przy użyciu jednej z kilku technik, jednak wszystkie polegają na oddzieleniu mięśni od tłuszczu, a następnie usunięciu nadmiaru komórek tłuszczowych oraz obwisłej skóry. Efektem jest znaczne wyszczuplenie i ujędrnienie brzucha, a nawet pozbycie się rozstępów.

Medycyna estetyczna

Medycyną estetyczną nazywamy głównie zabiegi pozwalające na profilaktykę przeciwstarzeniową skóry oraz różnego rodzaju rekonstrukcje. Procedury te pozwalają na odmłodzenie skóry, a także usunięcie blizn oraz pozbycie się różnorodnych defektów wyglądu, oraz zmarszczek. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej bardzo często wykonywane są przy użyciu kwasu hialuronowego, który może stanowić idealny wypełniacz twarzy oraz posiada właściwości silnie nawilżające i ujędrniające. Substancja ta stanowi również jeden z głównych składników mezoterapii pozwalające na skuteczną poprawę jakości skóry oraz jej widoczne zagęszczenie.