Autobusy lini 149 i 249 będą ponownie kursować ulicą Bażyńskiego, lecz jednokierunkowo

W wyniku remontu ulicy Bażyńskiego, który miał miejsce kilka miesięcy temu, jezdnia została na tyle zwężona, że autobusy nie mogły już po niej poruszać. W rezultacie, komunikacja miejska zmuszona była zmienić swoje trasy. Jednak władze postanowiły naprawić ten problem, choć tylko częściowy powrót do pierwotnej sytuacji jest możliwy – autobusy będą mogły kursować ulicą Bażyńskiego tylko w jednym kierunku.

Od czasu kiedy linie autobusowe 149 i 249 musiały zacząć omijać ulicę Bażyńskiego, ich trasa stała się znacznie dłuższa. Autobusy jadące od ulicy Polanki do Kołobrzeskiej i w drugą stronę, musiały teraz pokonywać odcinek nieprzebudowanej części ulicy Bażyńskiego, skręcać w Wita Stwosza, potem w Abrahama i następnie w Grunwaldzką. W rezultacie czas przejazdu między przystankiem Bażyńskiego a przystankiem Przymorze SKM wydłużył się z dwóch do siedmiu lub ośmiu minut.

Jednak po interwencji i nagłośnieniu sprawy, urzędnicy postanowili zaradzić temu problemowi. Wiceprezydent Piotr Borawski w oficjalnej odpowiedzi na interpelację radnego Jana Peruckiego, poinformował o przygotowanym przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni projekcie docelowej organizacji ruchu. Z powodu zmieniających się warunków atmosferycznych i konieczności wykonania dodatkowych prac budowlanych, zmiana ta zostanie wprowadzona w drugim kwartale 2024 roku.

Jednakże rozwiązanie to będzie tylko częściowe – autobusy wrócą na ulicę Bażyńskiego, ale tylko w jednym kierunku. Oficjalnie decyzja ta została podjęta na prośbę samych pasażerów. Po zakończeniu prac drogowych i wprowadzeniu docelowej organizacji ruchu na ulicy Bażyńskiego, linia 149 powróci na swoją dawną trasę. Natomiast linia 249 utrzyma swój obecny przebieg z dodatkowymi przystankami – poinformował viceprezydent Borawski.