Czym zajmuje się ortodoncja?

Wady zgryzu są dzisiaj bardzo częste i negatywnie wpływają na stan zdrowia oraz samopoczucie. Problemy dotykają nie tylko dzieci – często dopiero w dorosłym życiu zauważamy potrzebę odwiedzenia ortodonty. Jest to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i rozpoznawaniem wad w obrębie szczękowo-twarzowym i planujący leczenie. Zazwyczaj zakłada ono korygowanie wad zgryzu przy pomocy indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego lub nakładek. Zobacz, czym jest ortodoncja w praktyce.

Ortodoncja a piękny i zdrowy uśmiech

Nieprawidłowości zębowe mogą dotykać pacjentów w każdym wieku, zaburzając nie tylko budowę i wygląd szczęki, ale też całej twarzy. Dla osoby, która zmaga się z wadą zgryzu problematyczne jest żucie i gryzienie, pojawiają się kompleksy przy uśmiechaniu się. Należy pamiętać, że wszelkie zaburzenia ortodontyczne są nie tylko kwestią estetyki, ale też zdrowia, dlatego tak istotne jest diagnozowanie wad i ich eliminowanie poprzez prawidłowe leczenie.

Leczenie ortodontyczne polega głównie na korzystaniu z aparatów ortodontycznych (stałych i ruchomych) oraz nakładek. Są one tworzone na podstawie wycisków szczęki i bardzo dokładnych pomiarów, dzięki czemu idealnie pasują do danego pacjenta i pozwalają mu szybko przyzwyczaić się do aparatu.

Jakie wady wymagają korekty ortodontycznej?

Pacjent nie zawsze musi wiedzieć, do jakiego specjalisty zgłosić się z konkretnym problemem stomatologicznym. Rolą dentysty prowadzącego jest zasugerowanie takiej ewentualności, gdy zauważy on problemy związane z nachodzeniem zębów górnych na dolne, brakiem styku między zębami, tyłozgryzem, zgryzem krzyżowym, szparowatością, stłoczeniem zębów lub brakami w uzębieniu. Wskazaniem do odwiedzenia ortodonty jest także posiadanie zębów nadliczbowych oraz nieprawidłowości w rozwoju żuchwy i szczęki.

Ortodonta – nie tylko założenie aparatu

Kiedy pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia ortodontycznego, nie będzie ono ograniczało się wyłącznie do noszenia aparatu. Będzie to też oznaczało konieczność regularnego stawiania się na wizyty kontrolne, podczas których ortodonta oceni przebieg leczenia i jego efekty, a w razie potrzeby wyreguluje aparat stały lub zastąpi go urządzeniem retencyjnym, pozwalającym na utrzymaniu pożądanego, osiągniętego w drodze leczenia kształtu szczęki.

Z ortodontą warto też porozmawiać o zaleceniach dotyczących pielęgnacji zębów. Nie jest tajemnicą to, że noszący aparaty stałe mają bardziej utrudniony dostęp do zębów, a co za tym idzie trudności z utrzymaniem ich w czystości. Stosowanie odpowiednich płynów dezynfekujących i odświeżających jest istotne też w kontekście utrzymania samego aparatu.