Dzieci do żłobków, dofinansowanie dla rodziców

Dzieci do żłobków, a wsparcie finansowe dla rodziców

Dzieci z Gdańska potrzebujące opieki pod nieobecność rodziców będą miały teraz nowe zwiększone szanse. Nie tylko udało się wybudować nowe żłobki, ale też przeprowadzono kilka zmian w przyznawaniu dofinansowania. Na co mogą liczyć gdańscy rodzice? Ile jest nowych miejsc w żłobkach?

Nowe żłobki dla dzieci

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zwraca uwagę, że postawienie nowych żłobków ma kilka zalet. Jedną z nich jest to, że rodzice będą mogli wrócić na rynek pracy po trudnym 2020 roku. Kolejną jest poprawa relacji międzyludzkich i społecznych. Dulkiewicz zapewnia, że podczas tej kadencji ratusz starał się zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci, która wynosi już prawie 1500. W planach jest jednak wybudowanie kolejnych obiektów.

Nowa placówka znajduje się na Zaspie. Gościem specjalnym w dniu 16 sierpnia była prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz zastępczyni Monika Chabior. Oprócz tego żłobka istnieją jeszcze dwie podobne placówki, które będą funkcjonować już od września. Pozostałe znajdują się w Oliwie przy ul. Wąsowicza i w Osowej przy ul. Syriusza.

Każda z tych placówek będzie miała do dyspozycji nowoczesny budynek wykonany z użyciem ekologicznej technologii. Znajdują się w nich cztery sale, gdzie zmieści się łącznie 100 dzieci. Przedział wiekowy wychowanków to 20 tygodni – 3 lata. Korzystać z nich będzie można między godziną 7.00 a 17.00 w dni robocze.

Dzięki Pozytywnym Inicjatywom podobne żłobki pojawią się na Jasieniu przy ul. Potęgowskiej oraz w Pieckach-Migowo przy ul. Piecewskiej. Liczba miejsc jest taka sama jak w przypadku pozostałych obiektów czyli 100.

Wsparcie dla rodziców z Gdańska

Rodzice z Gdańska będą mogli starać się o specjalny bon żłobkowy na kwotę 500 zł. Celem ma być ułatwienie rodzicom opieki na dziećmi i okazanie im wsparcia. To jednak nie wszystko, gdyż samorząd Gdańska wpadł na kilka innych pomysłów pomocowych względem rodziców. Między innymi podniósł kryterium dochodowe związane z dofinansowaniem. Wcześniej wynosiło ono 2500 zł netto na osobę, a teraz 2800. W przypadku rodzin z osobami niepełnosprawnymi z kolei zniesiono to kryterium całkowicie. Istnieje jednak warunek, że bon będzie dostępny jedynie dla dzieci, które poddano serii obowiązkowych szczepień ochronnych.

Jak zapisać dzieci do Pozytywnych Żłobków?

Rodzica z Gdańska, którzy jeszcze nie zapisali swoich dzieci do żłobków, wciąż mogą to zrobić. Wszelkie informacje można zdobyć pod numerem 735 296 854, lub na stronie internetowej siec.pozywneinicjatywy.pl/siec-placowek.

Skąd pieniądze na nowe żłobki?

Wybudowanie nowych żłobków było możliwe dzięki środkom z kilku różnych źródeł. Znaczna ich część pochodzi od Fundacji Pozytywne Inicjatywy, ale nie odbyłoby się to również bez wsparcia z funduszy publicznych. Mowa tu o Programie Maluch Plus a także Europejskim Funduszu Społecznym.