Funkcjonariusze zatrzymali nieletniego oszusta podczas niedzielnej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Podczas trwającego w niedzielę wydarzenia charytatywnego – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – patrol Straży Miejskiej udało się namierzyć i wstrzymać działalność nielegalnego kwestanta. Był to 15-letni obywatel Rumunii, który pod pozorem zbiórki funduszy dla WOŚP, próbował oszukać przechodniów na ul. Długi Targ za pomocą fałszywych identyfikatorów i puszki z logotypami organizacji. Interwencja Straży Miejskiej doprowadziła do zatrzymania młodego człowieka, który następnie został przekazany policji i przewieziony do Policyjnej Izby Dziecka. W dniu dzisiejszym odbędzie się jego przesłuchanie w charakterze młodocianego sprawcy przestępstwa, a odpowiedzialność za jego oszustwo będzie oceniał sąd rodzinny i nieletnich.

Policjanci ze Śródmieścia zostali wezwani na miejsce incydentu po godzinie 14:00 w niedzielę, kiedy to funkcjonariusze Straży Miejskiej poinformowali ich o zatrzymaniu młodego człowieka. Oszust podszywał się pod wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kwestując pieniądze za pomocą fałszywego identyfikatora i puszki z logotypami WOŚP na ul. Długi Targ. Interwencję Straży Miejskiej wywołała prawdziwa wolontariuszka, która zauważyła młodego człowieka prowadzącego zbiórkę z pudłem, które nie wyglądało na oryginalne.

Zebranie dowodów na miejscu pozwoliło ustalić, że 15-letni Rumun przeprowadził fałszywą zbiórkę, w wyniku której zebrał 173 złote i dodatkowo 1 euro. Sfałszowany identyfikator oraz puszka z zebranymi pieniędzmi zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy. Policja powiadomiła o całym zdarzeniu prawnego opiekuna nieletniego oraz sąd rodzinny. Nieuczciwego nastolatka zatrzymano i przewieziono do Policyjnej Izby Dziecka. Dziś odbędzie się jego przesłuchanie jako młodocianego sprawcy przestępstwa. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmie sąd rodzinny i nieletnich.