Gdańsk gospodarzem zawodowej olimpiady EuroSkills 2023

Na arenie gdańskiej scena zebrało się ponad 600 specjalistów reprezentujących różne dziedziny z 32 krajów, gotowych rywalizować w 43 konkurencjach. Właśnie tu rozpoczęły się zawody EuroSkills 2023, często opisywane jako olimpiada fachowców. Do zmierzenia swoich sił zgłosili się najlepsi przedstawiciele takich zawodów jak florystyka, kulinaria, mechanika samochodowa, spawalnictwo czy informatyka.

W Polsce o tej prestiżowej imprezie zawodowej zaczęto mówić głośniej pod koniec września 2021, kiedy to trzech naszych rodaków triumfowało na europejskiej edycji zawodów, zdobywając medale. W gronie laureatów znalazł się Michał Formela z Żukowa, pracownik trójmiejskich stoczni, który wywalczył brązowy medal w kategorii spawania. SkillsPoland 2022 – polski odpowiednik tych zawodów – odbył się również w Gdańsku. Teraz w tym samym miejscu organizowane są zawody na poziomie europejskim – EuroSkills 2023, co jest już ósmą edycją tego wydarzenia.

Konkursy Skills (zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim czy światowym) to największe wydarzenia branżowe skierowane do uczniów szkół branżowych, studentów specjalności technicznych oraz osób rozpoczynających własną ścieżkę kariery. Polski zespół składa się z 41 członków reprezentujących różne dziedziny. Wśród nich jest również Alan Kaczkowski z Trójmiasta, praktykujący w stoczni Crist.

Choć EuroSkills to przede wszystkim konkurs, nie ogranicza się on tylko do rywalizacji. Dla widzów przygotowano strefy „Try a skill”, gdzie mogą oni przetestować swoje umiejętności, oraz panele dyskusyjne i targi edukacyjne. Otwarcie wydarzenia miało miejsce na stadionie i przypominało ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich z drużynami narodowymi defilującymi na arenie.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla wszystkich chętnych – wystarczy dokonać rejestracji na stronie Euroskills.