Gdańsk szykuje się na otwarcie „Rowerowego Raju” dzięki zaangażowaniu Budżetu Obywatelskiego

Unikalne miejsce dla miłośników rowerów zaczyna kształtować się w Gdańsku. W sąsiedztwie ulicy Aleksandra Dulina, planowane jest utworzenie specjalistycznego toru rowerowego, wyposażonego w różnorodne przeszkody i rozciągającego się na ponad kilometrowej długości. Proces stworzenia tego obiektu rozpocznie się od przetargu na zadania projektowe i budowlane, których oferty mają zostać ostatecznie otwarte 3 czerwca.

Planowany tor rowerowy, usytuowany niedaleko ulicy Aleksandra Dulina (obok boiska i zbiorników retencyjnych Świętokrzyska I i II), ma dodatkowo stać się jednym z głównych punktów atrakcyjności Parku Południowego. Cały obszar wykorzystany pod konstrukcję toru będzie miał około 1,3 ha, a sama ścieżka rowerowa wraz z jej odnogami przekroczy kilometr długości.

W ramach realizacji tego zadania, zamierza się stworzyć główną trasę z możliwością skróconych dróg, które będą zawierały różne przeszkody naśladujące naturalne warunki terenowe górskie. Materiały wykorzystane do utworzenia przeszkód to przede wszystkim ziemia, drewno, kamienie, belki drewniane i konstrukcje stalowe. Dodatkowo, oprócz samego toru, planowane jest stworzenie strefy odpoczynku z małą architekturą w postaci stojaków na rowery.

Ta inwestycja jest możliwa dzięki funduszom zebranym w ramach Budżetu Obywatelskiego, jako część realizacji projektu „ROWEROWY RAJ dla mieszkańców: os. Pięć Wzgórz/os. Miłe”. Przewidywany czas trwania projektu, obejmujący tworzenie planu oraz faktyczną budowę, to niecały rok od momentu zawarcia umowy. Jak wcześniej wspomniano, otwarcie ofert przetargowych zaplanowano na dzień 3 czerwca.