Gdańskie zoo żegna żyrafę Gienka – jego miejsce zajmie samica

Jeden z trzech samców żyrafy, rezydentów Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, zakończył swoje pobyt w Polsce. Żyrafa o imieniu Gienek została przetransportowana do ogrodu zoologicznego w Holandii, gdzie dołączyła do tamtejszego stada. W zamian za Gienka, Gdańskie zoo ma otrzymać samicę.

Plan jest taki, że w przyszłości Gienek stanie się ojcem. Na jego dotychczasowe miejsce, obok dwóch pozostałych samców – Akiego i Wiechu – prawdopodobnie jeszcze w tym roku wprowadzi się Sauda, siedmioletnia samica. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za dwa lata moglibyśmy świadkować narodzin pierwszej żyrafy w historii gdańskiego zoo.

Emila Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, wyjaśniła kontekst tych zmian. Od wielu lat gdańskie zoo było domem dla grupy „kawalerów” – samców żyraf. Dwa lata temu stadko opuścił Ignaś, który niedawno po raz pierwszy został ojcem. Wtedy to podjęto decyzję o rozpoczęciu hodowli żyraf, co zaowocowało przeprowadzką Gienka do Holandii i przyjazdem Saudy. Wszystkie transfery zwierząt między ogrodami zoologicznymi są starannie nadzorowane przez koordynatorów hodowli działających w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Zoo i Akwariów. Dobór zwierząt ma na celu zapewnienie jak najzdrowszego potomstwa, co jest jednym z głównych celów ogrodów zoologicznych.

Podróż Gienka do Holandii trwała 20 godzin, a transport odbył się specjalnie przystosowaną przyczepą, która umożliwiała mu stanie podczas podróży. Teraz żyrafa ma okazję poznawać swoje nowe otoczenie i towarzystwo pięciu samic.