Lech Wałęsa

Lech Wałęsa wziął udział w obchodach rocznicy

Rocznica stanu wojennego. Głos zabrał Lech Wałęsa

13 grudnia odbyły się obchody 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego. Nie mogło zabraknąć za nich Lecha Wałęsy, który przez wiele lat był bardzo ważną postacią dla solidarności. Podczas swojego przemówienia bardzo dużo mówił na temat tego, jak ważna dla niego jest demokracja. Pojawiła się także obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz,

Zawsze w takich sytuacjach następuje złożenie zniczy i kwiatów. Oczywiście nie są one dla generała Jaruzelskiego i innych dowódców komunistycznych, ale dla osób, które przez nich musiały polec. Przypominamy, że w czasach Polski Ludowej istniały bardzo ścisłe represje wobec członków opozycji i niełatwo było mieć wtedy antykomunistyczne poglądy. Na szczęście dzisiaj te czasy minęły i nic takiego nam nie grozi. Mimo to jednak musimy pamiętać o dawnych czasach, aby mieć świadomość, jak rzeczywistość może wyglądać.

Stan Wojenny

Stan wojenny, który wybuchł 40 lat temu zszokował wszystkich Polaków, zarówna tych młodszych jak i starszych. Młodsi mieli wtedy bardzo duże zdziwienie, ponieważ nie wyemitowano teleranka. Starsi jednak zdawali sobie sprawę z tego, co się dzieje i mieli jeszcze większe problemy do obaw niż przegapienie swojego ulubionego programu w telewizji.

Dla osób, które nie żyły w tamtych czasach, jest to tylko jednak z kartek podręcznika do historii. Dla wielu z nas jednak są to wciąż żywe wydarzenia, które bardzo dużo namieszały. Wciąż spłacamy to, co zniszczyła w naszym kraju komuna.

Lech Wałęsa dzisiaj

Dzisiaj oczywiście Lech Wałęsa jest na swojej prezydenckiej emeryturze, ale wciąż angażuje się w politykę. Często można go zobaczyć w środowisku polityków związanych z Koalicją Obywatelską i Komitetem Obrony Demokracji. W jego przemówieniach często przewijają się tematy wolności i demokracja. Nawiązuje w nich do swojej dawnej działalności jeszcze w czasach komuny. Jest też autorem wielu kontrowersyjnych wypowiedzi, które wzbudzają niechęć do niego u niektórych osób.  Często zarzuca mu się zbyt duże mniemanie osobie i samozachwyt. Trzeba przyznać, że jest w tym dużo prawdy.