Maj pełen patriotycznych obchodów i uroczystości w Gdańsku

W maju, Gdańsk stanie się sceną wielu patriotycznych wydarzeń, mających na celu upamiętnienie kluczowych rocznic. Miesiąc ten przynosi wiele okazji do świętowania i refleksji, a jednym z głównych jego punktów będzie rocznica Konstytucji 3 Maja oraz 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mieszkańcy Gdańska będą mieli okazję uczestniczyć w pikniku z tej okazji, uroczystym podniesieniu flag, koncertach carillonowych czy inscenizacji przysięgi mieszczan – to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

Głos w sprawie majowych uroczystości zabrała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Podkreśliła, że choć pierwsze dni maja kojarzą się przede wszystkim z odpoczynkiem, to nie możemy zapominać o ważnych dla naszej historii dat. Szczególnie podkreślała znaczenie 1 maja – dnia, w którym obchodzimy 20-lecie obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej. W związku z tą okazją na Targu Węglowym zostanie zorganizowany piknik rodzinny, podczas którego podsumowane zostaną efekty bycia częścią wspólnoty europejskiej. Na Pomorzu i w Gdańsku dzięki funduszom unijnym udało się zrealizować wiele dużych inwestycji, co przyczyniło się do znaczących zmian społecznych w Polsce.

Prezydent Dulkiewicz zachęciła również do udziału w majowych uroczystościach oraz do wyrażania swojego patriotyzmu poprzez dekorowanie okien, domów i balkonów flagami. Maj to także czas celebrowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Konstytucji 3 Maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej i Dnia Europy. „Bądźmy razem, świętujmy, pamiętajmy o historii i myślmy o przyszłości” – podsumowała prezydent.

1 maja 2024 roku, w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, nad Gdańskiem zawisnie flaga Unii Europejskiej. Uroczystość podniesienia flagi odbędzie się o godzinie 10:00 na Górze Gradowej, gdzie znajduje się najwyższy maszt w mieście. W ceremonii weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Podczas uroczystości zabrzmi również Oda do radości – hymn Unii Europejskiej, wykonany na mobilnym carillonie przez Monikę Kaźmierczak, carillonistkę miejską z Muzeum Gdańska. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również dźwięk repliki trąbki z XVIII wieku. Po ceremonii odbędzie się piknik pod hasłem „Zjednoczeni w różnorodności”.