Władze Gdańska podejmują działania prewencyjne wobec wirusa ASF znalezionego w okolicznych lasach

Ostatnie doniesienia o wykryciu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie Gdyni zmusiły władze Gdańska do podjęcia działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnej choroby. Jednym z zaleceń jest unikanie terenów leśnych, które mogą być potencjalnym miejscem występowania wirusa.

Mimo iż wirus ASF nie stanowi ryzyka dla zdrowia ludzi, to jednak może być śmiertelny dla dzików i świń. W Gdańsku do tej pory nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku infekcji tym groźnym patogenem, jednak prewencja jest konieczna. Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu podkreśla, że choć wirus jest nieszkodliwy dla ludzi, przenoszenie go może mieć poważne konsekwencje dla lokalnej gospodarki – zwłaszcza dla hodowli trzody chlewnej.

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta mogą przenosić wirus na podeszwach butów czy łapach, stąd zalecenie unikania spacerów po lasach. Dodatkowo urzędnicy zwracają się do mieszkańców z prośbą o zgłaszanie obserwacji martwych dzików na terenie miasta. Każdy taki przypadek powinien być natychmiast zgłoszony do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numerem telefonu 58 52 44 500, podając dokładne miejsce znalezienia zwierzęcia. W żadnym wypadku nie należy próbować dotykać martwego dzika.

Sytuacja w mieście jest stale monitorowana przez odpowiednie służby, które ściśle współpracują z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w celu zapobiegania ewentualnej epidemii.