Plan utwardzenia terenu przy ul. Łokietka dla parkingu: czy to miejsce stanie się terenem pod budynki komunalne?

Ulica Łokietka w Sopocie jest znana z nierównego, brzydkiego i czasem błotnistego płatnego parkingu, który nie cieszy się zbytnią popularnością wśród użytkowników. Nic dziwnego, że miejscowi mieszkańcy skarżą się na jego stan, zwłaszcza podczas dużych wydarzeń w Ergo Arenie, kiedy parking służy jako dodatkowy parking buforowy. Po naszej interwencji, przedstawiciele tej hali obiecali poprawę sytuacji przez utwardzenie terenu. Natomiast z naszych informacji wynika, że w przyszłości ten obszar może zostać przeznaczony na budowę budynków komunalnych.

Otwarty prawie dwa lata temu płatny parking na ulicy Łokietka jest zarządzany przez prywatną firmę WEIP, chociaż znajduje się na terenie miejskim. Zazwyczaj opłata za parkowanie wynosi 8 zł za godzinę (wg aktualnego cennika dostępnego w aplikacji ePark).

Jednakże sytuacja zmienia się podczas dużych imprez w Ergo Arenie. Firma WEIP zarządza również parkingiem bezpośrednio przy hali i gdy przewiduje niedostateczną liczbę miejsc parkingowych dla wszystkich samochodów udających się na wydarzenie, parking na ul. Łokietka staje się dodatkowym obszarem parkingowym.

Od wielu miesięcy, nasi czytelnicy skupiają uwagę na stanie tego parkingu podczas dużych imprez, zauważając, że nie pasuje on do zadbanego wyglądu otaczającej go infrastruktury. „Teren jest nierówny, błotnisty i istnieje ryzyko uszkodzenia samochodu. To trwa już od dwóch lat i nikt nic z tym nie robi. Dodatkowo, rozplanowanie parkomatów było niewłaściwe – jest ich za mało. Gdy chcesz zapłacić za parking przed imprezą, musisz czekać w kolejce, nawet przy parkomatach dalej od hali” – mówi pan Tomasz, jeden z naszych czytelników.

Pan Tomasz zauważa również, że cena podczas dużych imprez jest dyskusyjna – za postój dłuższy niż pół godziny trzeba zapłacić aż 40 zł (możliwość zostawienia auta do 12 godzin, chociaż żadne wydarzenie nie trwa tak długo). Czytelnicy zwracają także uwagę na fakt, że można zapłacić za parking tylko jedną z kilku aplikacji używanych w Trójmieście.

O informacje dotyczące planowanej poprawy sytuacji poprosiliśmy przedstawicieli spółki zarządzającej Ergo Areną. „Uważamy, że parking spełnia swoją rolę jako parking buforowy podczas imprez, na które widzowie przybywają własnymi samochodami. Wiemy, że jest to obszar nieutwardzony i że podczas intensywnych opadów deszczu często tworzą się tam kałuże. Były jednak momenty, kiedy udostępnialiśmy ten teren bezpłatnie. Obecnie mamy zapewnienie od firmy WEIP, że zabierze się za utrzymanie i utwardzenie terenu” – powiedziała Aleksandra Samborska ze spółki Hala Gdańsk-Sopot.