Niecodzienna sytuacja w Oliwie: 78-letni mężczyzna zniszczył drzwi mieszkania, próbując tam zamieszkać

Policja w Gdańsku zatrzymała mężczyznę w podeszłym wieku, który uszkodził drzwi wejściowe do jednego z mieszkań na terenie dzielnicy Oliwa. W dniu dzisiejszym 78-letniemu mieszkańcowi Gdańska przedstawiono zarzut uszkodzenia mienia, co jest zgodne z procedurą stosowaną w przypadkach recydywy. Za przestępstwo tej natury przewidziane jest kary pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Sąd ma możliwość podwyższenia wymiaru kary o połowę, jeśli sprawca działał w warunkach recydywy.

Wczoraj, krótko przed godziną 9.00, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie niszczącym drzwi wejściowe do mieszkania. Z treści zgłoszenia wynikało, że sprawca usiłował wtargnąć do lokalu, niszcząc drzwi za pomocą siekiery. Oficer dyżurny natychmiast skierował na miejsce interwencji najbliższy patrol. Funkcjonariusze dotarli na miejsce zdarzenia szybko, jednak sprawcy nie udało się tam zastać. Mężczyzna zdążył uciec, kiedy zorientował się, że policja została o nim powiadomiona.

Podczas rozmowy ze zgłaszającą i świadkiem zdarzenia, policjanci ustalili, że mężczyzna odwiedzał wcześniej w tym lokalu swoją znajomą. Obecnie w mieszkaniu mieszka inna osoba, która zgłosiła incydent. Sytuacja ta wywołała u niej duży strach. Na miejscu funkcjonariusze sprawdzili, czy nikt nie doznał obrażeń, a następnie rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Po krótkim czasie okazało się, że 78-latek schował się w jednym z garaży znajdujących się przy budynku, którego drzwi uszkodził. Zatrzymany mężczyzna, który nie posiada stałego miejsca zamieszkania, informował policję, że chciał wejść do mieszkania, aby zacząć tam mieszkać. Być może nie był świadomy faktu, że lokal ma nowego najemcę.

Zatrzymany był trzeźwy, jednak jego zachowanie było niezrozumiałe dla funkcjonariuszy, dlatego na miejsce wezwano ratowników medycznych. Po przeprowadzeniu badania medycznego mężczyzna został przewieziony do komisariatu. W trakcie czynności na miejscu policjanci zabezpieczyli siekierę, którą posługiwał się sprawca, a także przeprowadzili oględziny.

78-letni mężczyzna spędził noc w areszcie policyjnym. Dzień później przedstawiono mu zarzut zniszczenia mienia. Sprawca działał w warunkach recydywy, co może skutkować zwiększeniem kary o połowę powyżej maksymalnej wysokości pięciu lat pozbawienia wolności.