Nowa siedziba Domu Sąsiedzkiego przy ul. Batorego w Gdańsku. Wszyscy są zaproszeni!

Dom Sąsiedzki w Górskim Wrzeszczu, który jest pod kuratelą Fundacji RC, będzie świętować swoje uroczyste otwarcie w poniedziałek, 20 maja. Przygotowano dla gości wiele atrakcji, m.in. wspólne sadzenie roślin oraz prezentacje grup improwizacyjnych. Fundacja RC jest również odpowiedzialna za zarządzanie kilkoma innymi domami sąsiedzkimi rozlokowanymi po różnych dzielnicach Gdańska.

Pierwotnie, Dom Sąsiedzki znajdował się w zabytkowym budynku dawnego Pałacu Ślubów przy alei Grunwaldzkiej, który również był siedzibą Fundacji RC. Od roku 2016 do września 2023 dom ten służył mieszkańcom Gdańska, zorganizowano tam kilkaset różnorodnych spotkań, wydarzeń, warsztatów i imprez otwartych dla osób w różnym wieku. Jednakże, kiedy prace remontowe rozpoczęły się na wiosnę tego roku, siedziba została tymczasowo przeniesiona do Oliwy. Dom Sąsiedzki kontynuował swoją działalność jako gość „Windy” należącej do Gdańskiego Archipelagu Kultury. Obecnie, Dom otrzymał nową, tymczasową siedzibę przy ulicy Batorego.

Od 20 maja, Fundacja RC zaprasza wszystkich do odwiedzenia nowej siedziby Domu Sąsiedzkiego znajdującej się w urokliwej kamienicy przy ul. Batorego 18. Martyna Tymrowska, koordynatorka Domu Sąsiedzkiego, wylicza różne zajęcia które będą tam organizowane – od jogi po warsztaty teatralne i językowe. Planowane są również spotkania „Kręgów kobiet”, które ostatnio zyskują na popularności. Otwarte zostaną również warsztaty rękodzieła, a także szycia i kreatywności.

Nowa lokalizacja Domu Sąsiedzkiego jest otwarta dla wszystkich – nie tylko można uczestniczyć w proponowanych warsztatach, ale mieszkańcy mają też możliwość zaproponowania i prowadzenia własnych warsztatów dla innych uczestników. Pierwsze propozycje już się pojawiły.

Martyna Tymrowska dodaje, że wielu seniorów z Wrzeszcza uczęszczało na wydarzenia organizowane w dawnej siedzibie przy Pałacu Ślubów. Z kolei młodsi mieszkańcy częściej odwiedzali wydarzenia gościnne w Windzie. Pani Tymrowska ma nadzieję, że nowa lokalizacja przyciągnie zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców.