Nowe mieszkania w Gdańsku – 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed dokonaniem wyboru

Kupując nowe mieszkanie, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które będą kluczowe podczas codziennego użytkowania. Warto zrobić to już na etapie oglądania i rozważania kupna mieszkania, by uniknąć później niemiłych niespodzianek. Wszelkie plusy i minusy dotyczące mieszkania będą bowiem rzutować na jego wartość oraz ostateczne warunki zakupu. Zapraszamy na krótki poradnik, z którego dowiesz się czym powinnyśmy się zainteresować.

Zakup mieszkania – co należy sprawdzić?

  • Po pierwsze sprawdź lokalizację i jej okolicę. To, w jakim miejscu będziesz mieszkał, ma ogromny wpływ na samopoczucie. Nie wybieraj więc mieszkania „na siłę”. Upewnij się, że w okolicy znajduje się park, las bądź innego rodzaju teren zielony, który nie tylko będzie wpływał na jakość powietrza, ale również na to, jak będziesz się czuł wracając i wychodząc z domu. Ważne jest również to czy blisko Twojego nowego mieszkania znajdują się sklepy czy lokale usługowe, które są Ci potrzebne a także droga dojazdowa i infrastruktura szkolna, jeżeli masz dzieci. Kwestia lokalizacji, to sprawa indywidualna. Naczelną jednak zasadą powinno być jej bezwzględne bezpieczeństwo.

Sprawdź nowe mieszkania w Gdańsku – najlepszej lokalizacji na Pomorzu!

  • Po drugie zapoznaj się z układem pomieszczeń i ekspozycją okien względem stron świata oraz kondygnacją, na której znajduje się lokal. Każdorazowo układ i ilość pomieszczeń powinien odpowiadać Twoim potrzebom, bądź nieco poza nie wykraczać np. planując przyszłość. Co do układu okien, tu również kwestia jest indywidualna. Wyróżniamy okna od strony zachodniej i południowej (dużo naturalnego światła w ciągu dnia i naturalne docieplenie), okna od strony wschodniej (poranne naturalne światło budzące nas do życia, doskonale sprawdzi się zwłaszcza w sypialni) lub okna od strony północnej i południowej (to propozycja dla porannych leniuchów. W takim pomieszczeniu będzie chłodniej i ciemniej). Najchętniej wybierane obecnie mieszkania to te posiadające ekspozycję od strony południowo-zachodniej, która zagwarantuje nam odpowiednią ilość światła w popołudniowej porze dnia. Zwróćmy również uwagę na piętro, na którym znajduje się mieszkanie (oraz czy jest winda).
  • Sprawdź czy wszystkie instalacje są prawidłowo wyprowadzone a także czy stan deweloperski spełnia Twoje oczekiwania.
  • Po trzecie wybierz sprawdzoną firmę deweloperską. Sprawdź ją przed podpisaniem umowy na mieszkanie. Jak możesz to zrobić? To bardzo proste. Zajrzyj do księgi wieczystej by upewnić się, że deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem oraz że posiada pozwolenie na budowę na wskazanym terenie. Dodatkowo możesz sprawdzić w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym czy firma deweloperska nie znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości. Dodatkowych informacji dostarczą nam również opinie w Internecie.
  • Zapoznajmy się z całkowitym kosztem inwestycji. Do kwoty ujętej w umowie należy pamiętać o doliczeniu podatku, opłat notarialnych oraz kosztów związanych z wykończeniem i wyposażeniem mieszkania. Warto również przewidzieć niewielką nadwyżkę na nieprzewidziane wydatki.

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

  • Będziesz miał/a możliwość zaprojektowania mieszkania od początku do końca według własnego gustu.
  • Nowe mieszkanie, w nowym budownictwie oznacza nowoczesną infrastrukturę budynku (windy, komórki lokatorskie, garaże podziemne), a więc wygodę.
  • Koszty utrzymania mieszkania w nowym budownictwie najczęściej są niższe a to za sprawą tego, że nowe nieruchomości nie są obciążone składkami na fundusz remontowy. Możemy również liczyć na niższe opłaty, ze względu na zastosowanie innowacyjnej izolacji cieplnej, zmniejszającej zużycie ogrzewania.
  • Dodatkowo kupując mieszkanie w nowoczesnym budynku, zyskujemy estetyczne sąsiedztwo. Najczęściej na nowych osiedlach wszystkie budynki są zachowane w jednej stylistyce. Dzięki temu tworzą one niejakie miasteczko w mieście. Najczęściej na nowych osiedlach znajduje się również dużo zieleni.

Szukasz mieszkania na Pomorzu? Sprawdź nowe mieszkania w Gdańsku na gratka.pl!