budowa

Budowa parku południowego i remont ruchomych schodów

Jak chodzi o budowę parku południowego, to jest jeszcze dużo do ustalenia. Między innymi trzeba tak przeprowadzić realizację, aby zachować istniejącą już zieleń. A co ze zbudowaniem ścieżek biegowych i zbiorników retencyjnych? Mieszkańcy składali już wiele wniosków dotyczących tego, jak według nich powinien wyglądać park. Władze miasta wydają się być bliskie ugięcia się i rozpoczęcia realizacji któregoś z tych planów. Park Południowy będzie obejmował cztery dzielnice. Gdańsk Południe, Jasień, Łostowice, Ujeścisko, Zakoniczyn, Orunia Górna.

Drugi co do wielkości park

Parko południowy ma być drugi co do wielkiego. Największym parkiem w Gdańsku jest w tym momencie park Reaganu, a ten będzie mieć powierzchnię aż 77,7 ha. Wcześniej planowano w tym miejscu stworzyć mieszkaniówkę, ale zrezygnowano z niej na rzecz parku. Będzie w nim więcej bardzo dużo przestrzeni do rekreacji. Z pewnością przestrzeń ta stanie się jednym z ulubionych miejsc dla rodzin.

Konsultacje z mieszkańcami

Przed rozpoczęciem realizacji budowy parku konieczne było przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami. Wzięło w nich około 1,3 tys. gdańszczan, a rozmawiali o ochronie obszarów cennych z perspektywy przyrodniczej a także o zachowaniu naturalnego charakteru terenu. Poruszono również temat wyznaczania obszarów, które mają zostać przeznaczone na zorganizowaną rekreację. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podaje, że kwestia zachowania zieleni jest szczególnie istotna dla mieszkańców. Jest to w pełni zrozumiałe. Żyjemy w czasach, w których zieleni jest coraz mniej, a przecież wszyscy potrzebujemy jej do życia. Rośliny produkują tlen, dzięki któremu w ogóle możemy złapać oddech. Ta troska mieszkańców z pewnością zostanie wzięta pod uwagę podczas realizowania szczegółów tej zielonej inwestycji.

Inne prace w Gdańsku

Budowa parku, to nie wszystko, co jest w planach do zrobienia w Gdańsku. Oprócz tego planuje się wyremontowanie schodów ruchomych, które ostatnią konserwację miały w 2019 roku. Schody na dworcu PKS były naprawiane w roku 2013 i 2019. Wymagają one regularnej konserwacji i doczekają się jej jeszcze tego roku. Konieczny będzie generalny remont zespołu napędowego a także wymienienie systemu smarowanie.