Obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego ubarwione flagami narodowymi

27 grudnia to data, która wpisana jest złotymi zgłoskami w annałach historii Polski. To właśnie wtedy miłośnicy historii i patrioci z całego kraju świętują Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczne uroczystości będą trzecim razem, kiedy to wydarzenie obchodzone jest jako święto państwowe. Świętowanie to będzie tym bardziej urocze, że na najważniejszych ulicach miasta zawisną biało-czerwone flagi.

Do dekoracji miasta wykorzystanych zostanie ponad 1600 flag państwowych. Zawiśnie one dumnie na słupach umieszczonych przy takich ulicach jak: Okopowa, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, aleja Zwycięstwa, Trakt Konny czy aleja Grunwaldzka. Nie zabraknie również naszych narodowych barw na ulicy 3 Maja – będą one widoczne od początku do końca tej arterii, od skrzyżowania z aleją Armii Krajowej aż do Bramy Oliwskiej. Flagi znajdą się również na ulicach Jana z Kolna, Doki, Heweliusza i Rajskiej.

Ale skąd wzięła się idea Powstania Wielkopolskiego? Wybuchło ono 27 grudnia 1918 roku, zaledwie kilka tygodni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Granice naszego kraju wciąż były w fazie formowania, a losy ziem dawnego zaboru pruskiego, które były częścią Prowincji Poznańskiej, pozostawały niewiadomą. Decydującym impulsem do podjęcia zbrojnej walki okazała się wizyta Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jego przemówienie, wygłoszone 26 grudnia z okna hotelu Bazar, poruszyło Wielkopolan do działania. Powstanie szybko rozprzestrzeniało się na kolejne miejscowości, a jego uczestnikami byli głównie członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego. Kontrolę nad terenami, gdzie trwały działania zbrojne, przejęła Naczelna Rada Ludowa, na czele której stał gen. Józef Dowbor-Muśnicki.