Żywe przedstawienie narodzenia Chrystusa na gdańskiej Strzyży dostępne do końca grudnia

W otoczeniu drzew na polanie, znajdującej się przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w gdańskiej dzielnicy Strzyża, można podziwiać żywą szopkę bożonarodzeniową. Ta specjalna instalacja, znana jako „Betlejemski żłóbek u Zmartwychwstańców”, stanowi już od wielu lat nieodłączny element malowniczego pejzażu wzgórza za kościołem.

Eksponat ten nawiązuje do dawnej tradycji czczenia narodzenia Chrystusa, która ma swoje korzenie w działalności św. Franciszka z Asyżu. To właśnie on, jak przekazują legendy, był pionierem takich żywych przedstawień. Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w Wigilię 1223 roku w miejscowości Greccio, gdzie znajdował się klasztor franciszkanów. Celem św. Franciszka było zilustrowanie prostym ludziom tajemnicy narodzin Jezusa Chrystusa.

Tegoroczna inscenizacja w Strzyży cechuje się obecnością różnorodnych zwierząt. Obok Świętej Rodziny zobaczyć można między innymi kózki, osła, indyki, kaczki oraz gęsi. Wszyscy zainteresowani mają możliwość odwiedzenia tej unikalnej szopki aż do nadejścia Nowego Roku.