Od 15 lutego zakup biletów w gdańskich autobusach staje się prostszy dzięki nowemu systemowi

Po udanym wprowadzeniu możliwości zakupu biletów w tramwajach, Gdańsk postanawia rozszerzyć tę funkcję na autobusy. Wszystko ma zacząć działać od 15 lutego, kiedy to system publicznego testowania będzie obejmować kompletnie wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w tym mieście.

W jaki sposób nowy system ma działać? Wydaje się dość proste. Zarówno w tramwajach, jak i autobusach (głównie w ich środkowej części) zamontowane są tzw. falomaty. Znajdujące się zazwyczaj przy wyjściach czytniki, razem z falomatami stanowią elektroniczne biletomaty. Kiedy pasażer przykłada kartę płatniczą do czytnika, automatycznie dokonuje zakupu jednoprzejazdowego biletu normalnego.

Ale co jeśli chcemy kupić bilet ulgowy, czasowy lub więcej biletów naraz? W takim przypadku musimy skorzystać z falomatu i na jego ekranie dotykowym dokonać odpowiedniego wyboru. Ciekawe jest to, że do zakupu biletów w falomatach lub czytnikach nie potrzebujemy koniecznie karty płatniczej – możemy użyć także kart Fala.

Pasażerowie mają również możliwość skorzystania ze specjalnej aplikacji lub strony internetowej systemu Fala – to dodatkowe udogodnienia, które z pewnością przypadną do gustu wielu osobom.