Od kwietnia podrożeją bilety

Niedawno odbyła się LXI sesja Rady Miasta Gdańska. Poruszono na niej kilka ważnych tematów, ale chyba tylko jeden odbił się takim echem. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się o pomysłach radnych, od razu pojawiło się oburzenie. Co dokładnie zrobili przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, że tak rozzłościli gdańszczan?

Chodzi o rozmowy na temat podwyżki cen biletów. A konkretnie o wynik tych rozmów. Radni głosowali nad tym, czy należy je wprowadzić, czy nie. Z 31 głosujących radnych, za było aż 20. Jest to zdecydowana wdzięczność, co oznacza, że nowe ceny biletów staną się faktem.

Dlaczego bilety drożeją?

Jakie są powody podwyżki cen biletów? Często denerwujemy się, gdy widzimy, że coś zmienia swoją cenę na wyższą. Często jednak ma to solidne podstawy. Jak jest w tym wypadku?

Jednym z oczywistych powodów jest inflacja. Wszystkie koszty muszą się procentowo dostosować do panujących warunków. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy ta podwyżka nie jest proporcjonalna do inflacji.

Należy też wspomnieć o tym, że utrzymanie komunikacji miejskiej jest kosztowne. Kiedy wzrastają koszty konserwacji maszyn on zatrudnienia pracowników, oczywistym jest, że potrzeba przeznaczyć na ten cel więcej środków. Gdyby nie wysokie ceny biletów, konieczne byłoby wydawanie większej ilości pieniędzy z podatków.