Orlen zapewnia sobie dostęp do całej mocy pływającego terminala gazowego FSRU na Zatoce Gdańskiej

Grupa Orlen zdecydowała o pełnej rezerwacji mocy przyszłego pływającego terminala gazowego FSRU, który ma zostać zlokalizowany na Zatoce Gdańskiej. Planowana inwestycja obejmuje umieszczenie w pobliżu Gdańska specjalistycznej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Jest to jednostka przeznaczona do przeprowadzania procesu regazyfikacji gazu, z możliwością przetwarzania do 6,1 mld metrów sześciennych paliwa gazowego rocznie. Nie tylko to, w ramach tego projektu rozważane jest także dodanie drugiej jednostki – Terminala FSRU 2, który ma być zdolny do obsługi procesów wyładunku LNG, składowania i regazyfikacji na poziomie 4,5 mld metrów sześciennych paliwa rocznie.

Zawarta umowa rezerwacji mocy nowego terminala obowiązuje przez okres 15 lat. Rezerwacja została dokonana za pośrednictwem procedury Open Season FSRU, która była organizowana przez Gaz-System. W rezultacie tej umowy, Orlen będzie miał możliwość odbioru aż 58 dostaw skroplonego gazu ziemnego rocznie. Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, który stoi za realizacją tej inwestycji, planuje uruchomić terminal 1 stycznia 2028 roku.

Gdański terminal to kolejne miejsce, gdzie Grupa Orlen będzie odbierać dostawy LNG. Od 2016 roku spółka korzysta już z Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, skąd odbierane są dostawy skroplonego gazu ziemnego. Do chwili obecnej odebrano tam łącznie 241 dostaw o łącznym wolumenie około 19,06 mln ton LNG. Najwięcej dostaw dotarło z Kataru (123) i USA (98), ale również z Norwegii (13), Nigerii (3), Trynidadu i Tobago (3) oraz Egiptu (1).

Począwszy od maja 2022 roku, Grupa korzysta również z terminalu w litewskim mieście Kłajpeda. Do tej pory odebrano tam 10 dostaw o łącznej masie około 655 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Po regazyfikacji surowiec ten jest transportowany między innymi do Polski za pomocą gazociągu Polska-Litwa, ale część trafia również na rynki krajów bałtyckich.