Zmiana właściciela Lechii Gdańsk: Fundusz Mada Global nabywa 95% udziałów w klubie

Lechia Gdańsk, znany klub piłkarski, ma nowego właściciela. Fundusz inwestycyjny Mada Global z Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakończył niedawno proces nabycia 95 procent udziałów w klubie, co stanowi początek nowego rozdziału w jego historii – jak stwierdził prezes Paulo Urfer.

Ostatni sezon przyniósł sporo napięcia wokół Lechii Gdańsk. Niezadowalająca forma drużyny, która po 15 latach gry na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, została zdegradowana do pierwszej ligi oraz poszukiwania nowego inwestora gotowego przejąć klub od Adama Mandziary, wywołały wiele zamieszania.

We wczesnym lipcu pojawiła się wiadomość o potencjalnym przejęciu Lechii przez fundusz MADA Global. Przygotowania do transakcji były już zaawansowane, czego dowodem było mianowanie Paolo Urfera, przedstawiciela funduszu, na stanowisko prezesa klubu. Kwota transakcji miała wynieść aż cztery miliony euro.

Ostateczne formalności związane z transakcją były realizowane przez kilka ostatnich tygodni. 18 sierpnia pojawiło się oficjalne potwierdzenie finalizacji na stronie internetowej klubu. Paulo Urfer poinformował: „Potwierdzam, że spółka Football Culture Poland dokonała przejęcia 95 procent akcji Lechii Gdańsk. W tym samym czasie doszło do rezygnacji dwóch członków Rady Nadzorczej – Adriany i Adama Mandziary. To jest początek nowej ery dla naszego klubu. Naszym celem jest nie tylko sukces pierwszej drużyny, ale także budowa nowego centrum treningowego planowanego na lata 2024-2025, którego celem będzie rozwój młodych talentów piłkarskich z Gdańska i okolic.”

Po degradacji do I ligi nastąpiły liczne zmiany w składzie Lechii. Klub ma jednak nadzieję na szybki powrót do gry na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Po czterech rundach ligowych, gdańska drużyna zdobyła siedem punktów i zajmuje obecnie piąte miejsce w tabeli. Następny mecz odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia o godzinie 18:00, a rywalem będzie drużyna Resovii.