Pierwsza edycja konkursu scenariuszowego Gdansk Script zakończona. Poznajmy zwycięzców

W pierwszej odsłonie konkursu na najlepszy scenariusz pod nazwą Gdansk Script, który został zorganizowany przez Gdański Fundusz Filmowy, uczestnicy zgłosili łącznie 88 tekstów. Scenariusze te były podzielone na dwie kategorie: dla pełnometrażowego filmu fabularnego i dla konceptu serialu. Wśród nagród przyznano siedem premii finansowych na łączną kwotę 59 000 zł, a także nagrodę rzeczową – roczną subskrypcję premium na platformie Crew United. Teksty, które zostały wybrane jako najlepsze w obu kategoriach, wyróżniały się wysoką jakością, interesującą tematyką i potencjałem do realizacji.

W procesie oceny artystycznej nadesłanych prac uczestniczyli Agnieszka Kruk, scenarzystka i nauczycielka sztuki pisania scenariuszy, organizatorka licznych kursów, warsztatów i wydarzeń dla scenarzystów, sędzia w różnych konkursach filmowych i scenariuszowych, oraz Maciej Słowiński, scenarzysta z Laniakea Pictures i wykładowca scenopisarstwa na Uniwersytecie Gdańskim i w Collegium Civitas. Decyzje komisji oceniającej zostały zatwierdzone przez Radę Programową Gdańskiego Funduszu Filmowego.

Agnieszka Kruk przyznaje, że recenzowanie zgłoszonych prac było dla niej wielką przyjemnością. Była zachwycona, że tak wiele osób wyraża swoją kreatywność poprzez scenariopisarstwo, co świadczy o obecności wielu utalentowanych scenarzystów w Polsce. Konkursy tego typu przynoszą korzyści: dają możliwość odkrywania fascynujących historii i wyjątkowych talentów, ale także stanowią doskonałe wsparcie dla branży audiowizualnej. Agnieszka ma nadzieję, że nagrodzone prace szybko przyciągną uwagę producentów i wkrótce zobaczymy je na dużym ekranie. Gratuluje także Gdańskiemu Funduszowi Filmowemu dużej ilości zgłoszeń na wysokim poziomie już podczas pierwszej edycji konkursu, co jest dobrą prognozą na przyszłość.