Rozwój floty kontenerowców: "Gdansk Ekspress" w fazie budowy

W kolejce na stocznii koreańskiej czeka na zbudowanie nowy kontenerowiec, który będzie nosił nazwę „Gdansk Ekspress”. Jest to nowa jednostka morska planowana przez niemiecką firmę Hapag-Lloyd. Oczekuje się, że statek zostanie ukończony i gotowy do eksploatacji w roku 2024.

Na początku grudnia bieżącego roku, Port Gdański gościł nowo wybudowany kontenerowiec pochodzący od armatora z Hongkongu OOCL, który otrzymał nazwę „Gdynia”. Wielki statek mierzy niemal 400 metrów długości i 61,30 metrów szerokości, a jego pojemność wynosi 24 188 TEU. Teraz okazuje się, że również Gdańsk doczeka się swojego „własnego” megakontenerowca.

Zaplanowany „Gdansk Ekspress”, podobnie jak „Gdynia”, będzie miał prawie 400 metrów długości i 61 metrów szerokości. Jego ładowność przewidziana jest na poziomie 23 660 TEU. Statek ten należy do serii dwunastu jednostek, której pierwszym statkiem był „Berlin Express”, oddany do użytku przez koreańską stocznię w czerwcu bieżącego roku.

W tym roku do floty dołączyły także „Manila Express” i „Hanoi Express”. W przyszłym roku planowane jest oddanie do użytku „Busan Express”, „Singapore Express”, „Damietta Express”, „Hamburg Express”, „Bangkok Express” oraz właśnie „Gdansk Express”. Rok 2025 przyniesie natomiast zakończenie budowy „Rotterdam Express”, „Genova Express” i „Wilhelmshaven Express”.