Podsumowanie weekendowych kontroli drogowych w Gdańsku: 13 kierowców wyeliminowanych z ruchu

Mijał weekend, podczas którego funkcjonariusze policji odpowiedzialni za nadzór nad ruchem drogowym, usunęli z dróg Gdańska aż 13 osób naruszających przepisy. Dziesięciu spośród nich prowadziło pojazdy po spożyciu alkoholu, dwie osoby, pomimo cofnięcia uprawnień, nie powstrzymały się od kierowania pojazdami, a jeden kierowca, pomimo nałożonego na niego zakazu sądowego, również zdecydował się na jazdę.

W piątek, o 8:15 rano, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli osobowy samochód BMW na alei Zwycięstwa. Okazało się, że 36-letni kierowca przekraczał prędkość o 27 km/h. Dodatkowo, sprawdzanie danych w systemie policyjnym ujawniło, że mężczyzna ten stracił prawo do kierowania pojazdami. Za te wykroczenia mieszkaniec Gdańska otrzymał mandat w wysokości 400 złotych oraz został poinformowany o konieczności odpowiedzenia za swoje czyny przed sądem.

Siedmiu kierowców prowadzących pojazdy „na podwójnym gazie” oraz jednego z cofniętymi uprawnieniami do jazdy zatrzymano w sobotę. Około 7:20 na ulicy Nowatorów, podczas kontroli drogowej, policja zatrzymała 40-letniego mężczyznę z Kartuz za kółkiem volkswagena. Miał on w organizmie 0,6 promila alkoholu. Został on przewieziony do najbliższego komisariatu.

W sobotę, również na ulicy Owczarni, kierujący volkswagenem 37-latek został zatrzymany za kierowanie pojazdem po spożyciu ponad 0,7 promila alkoholu. Ukraiński obywatel został przewieziony do komisariatu, a auto, którym podróżował, odholowano na strzeżony parking.

Jeszcze tego samego dnia, o godzinie 8:00 na ulicy Wosia Budzysza, funkcjonariusze z grupy Speed zatrzymali kolejnego kierującego popełniającego wykroczenie. Badanie alkomatem ujawniło obecność ponad pół promila alkoholu w organizmie 48-letniego mieszkańca Gdańska. Zostanał on zatrzymany.

W sobotę o godzinie 19:00 na ulicy Juliusza Słowackiego, zespół grupy Speed zatrzymał do kontroli drogowej 22-letniego kierowcę bmw, który przekroczył prędkość o 23 km/h. Podczas interwencji okazało się, że wydano decyzję administracyjną cofnięcia mu uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu. Otrzymał mandaty w wysokości 1300 zł za przekroczenie prędkości i zły stan techniczny pojazdu.

W niedzielę o godzinie 3:45, po informacji od oficera dyżurnego o kolizji drogowej na ulicy Spacerowej, funkcjonariusze ustalili, że 23-letnia kobieta nie dostosowała prędkości do warunków na drodze, co skutkowało tym, że zjechała na przeciwny pas ruchu i uderzyła w Skodę. Badanie alkomatem wykazało obecność ponad promila alkoholu w jej organizmie. Kierująca została zatrzymana i przewieziona do najbliższego komisariatu.

Kolejne zdarzenie miało miejsce około 8:30 na ulicy Traktu św. Wojciecha. Funkcjonariusze skontrolowali kierującego peugeotem 25-letniego obywatela Ukrainy. W trakcie rozmowy policja poczuła od niego zapach alkoholu. Alkomat potwierdził ich przypuszczenia – mężczyzna był nietrzeźwy, miał w organizmie 0,6 promila alkoholu. Został on zatrzymany.

W niedzielę zatrzymano również 22-letniego mieszkańca Gdańska, który pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, jechał ciężarowym mercedesem bez pasów bezpieczeństwa. Za popełnione przestępstwo został pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a za brak pasów bezpieczeństwa został pouczony przez policję.

Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu jest karalne pozbawieniem wolności do 3 lat, utratą uprawnień do kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną. Spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości grozi aresztem, ograniczeniem wolności lub grzywną oraz utratą uprawnień do jazdy. Złamanie sądowego zakazu jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jazda pomimo cofniętych uprawnień wiąże się z karą do 2 lat pozbawienia wolności.