Zasady bezpiecznego korzystania z promocji podczas nadchodzącego Black Friday i tygodnia wyprzedaży

Pod koniec listopada klienci intensywnie poszukują okazji zakupowych. Czeka nas Black Friday, poprzedzony tzw. Tygodniem Czarnych Wyprzedaży, zatem zachowajmy czujność i ostrożność. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online, warto być ostrożnym. Zawsze warto pamiętać o regułach ograniczonego zaufania – niska cena nie zawsze jest równoznaczna z dobrym rozwiązaniem, a czasami może być próbą wyłudzenia od nas pieniędzy. Czas Black Friday to również czas, kiedy oszuści są szczególnie aktywni.

Listopad od kilku lat przyciąga łowców promocji, zwłaszcza na fali popularności Czarnego Piątku – dnia pełnego wyjątkowych ofert sprzedażowych, często z obniżkami cen sięgającymi nawet kilkudziesięciu procent. Ten dzień jest tak popularny, że dla komfortu klientów został przedłużony i tak powstał Tydzień Czarnych Wyprzedaży, który rozpocznie się w tym roku już 20 listopada. Dla wielu osób będzie to okazja do zakupu prezentów świątecznych. Jednak w tym czasie powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pomogą nam uchronić się przed utratą naszych pieniędzy.

Podczas zakupów online warto kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedawcy i sprawdzić jego rzetelność. Warto poszukiwać opinii, komentarzy i informacji na temat ewentualnych zwrotów i reklamacji. Ważne jest również zachowanie wszelkiej korespondencji ze sprzedawcą sklepu internetowego – w przypadku oszustwa taka dokumentacja może pomóc policji w ustaleniu sprawcy. Podczas płatności zwracajmy uwagę na wiarygodność strony, korzystajmy tylko z oficjalnych stron bankowych i aplikacji i unikajmy nieznanych linków. Jeśli mimo zachowania ostrożności dostaniemy puste pudełko zamiast zamówionego produktu, natychmiast powinniśmy zgłosić to na policję.

Również podczas tradycyjnych zakupów powinniśmy być czujni. Unikajmy zabierania dużej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów. Należy też pilnować swojej torebki, nie odstawiając jej podczas płatności czy pakowania zakupów. Pamiętajmy też, że złodzieje często działają w miejscach publicznych, tworząc tzw. sztuczny tłok. Podróżując komunikacją zbiorową, nie siadajmy w pustych przedziałach i starajmy się nie zasypiać. Kluczy do mieszkania nie powinniśmy nosić razem z dokumentami z naszym adresem, a kluczyki do samochodu typu keyless warto przechowywać w specjalnym etui zabezpieczającym przed kradzieżą.