Program refundacyjny in vitro – nowa szansa dla par borykających się z problemem niepłodności

Problem zdrowotny tak niezwykle powszechny wśród młodych osób, jakim jest niepłodność, stawia coraz to nowe wyzwania przed parami, które usilnie dążą do naturalnego poczęcia dziecka. Niewątpliwie, dla wielu z nich jedynym ratunkiem i sposobem na spełnienie marzeń o posiadaniu potomka jest metoda in vitro. Wysokie koszty tych procedur były jednak dla wielu przeszkodą, aż do momentu wdrożenia rządowego programu refundacji in vitro. To właśnie ta inicjatywa przynosi ogromną ulgę oraz otwiera nowe możliwości dla par pragnących zostać rodzicami. Program ten realizowany jest przez specjalistyczne ośrodki, takie jak choćby gdańska Klinika Bocian.

Kluczowym elementem aplikowania o udział w programie jest spełnianie określonych kryteriów. Najważniejszym z nich jest bycie w formalnym związku małżeńskim lub pozostawanie we wspólnym pożyciu. Istnieją również kryteria medyczne, które muszą być spełnione przez każdą parę ubiegającą się o pomoc: stwierdzona lub nieskutecznie leczona niepłodność w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz określony limit wieku – dla kobiet maksymalnie 42 lata przy wykorzystaniu własnych komórek rozrodczych lub 45 lat przy wykorzystaniu dawstwa, a dla mężczyzn 55 lat. Program nie wyklucza osób, które wcześniej korzystały z samorządowych programów dofinansowania in vitro, mają już dzieci lub posiadają zamrożone zarodki.

Rządowy program in vitro oferuje bogate możliwości dla par pragnących skorzystać z tej metody. Finansowane będą nie tylko procedury z użyciem własnych gamet, ale również te z dawstwem zarodków, nasienia i komórek jajowych. Program umożliwia skorzystanie z do 6 procedur in vitro, z czego w przypadku dawstwa partnerskiego lub nasienia refundowane będą maksymalnie 4 cykle. Natomiast w sytuacji konieczności skorzystania z dawstwa komórek jajowych możliwe będzie refinansowanie do 2 cykli, a w przypadku dawstwa zarodków do 6 cykli. W ramach programu finansowane będą także wizyty lekarskie, punkcje jajników, procedury embriologiczne, transfer i mrożenie zarodków. Niewątpliwie istotnym elementem jest także wsparcie dla par borykających się z chorobami onkologicznymi, które mogą skorzystać z usługi mrożenia komórek jajowych i plemników.

Informacje na temat szczegółów programu oraz możliwość zapisania się do niego oferują ośrodki specjalizujące się w leczeniu niepłodności, takie jak Klinika Bocian z siedzibą przy Alei Grunwaldzkiej 103A w Gdańsku. Klinika ta zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności, w tym również za pomocą metody in vitro. Inicjatywa rządowej refundacji jest realizowana także przez inne ośrodki należące do Kliniki Bocian, zlokalizowane między innymi w Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie czy Warszawie.