Oficjalne otwarcie gdyńskiego lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

W Gdyni, w kompleksie śródmiejskiego szpitala, powstało Lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt dopiero co uzyskał pełną gotowość operacyjną i jest w stanie przyjmować helikoptery. Realizacja tej inwestycji pochłonęła około 15 mln zł.

4 czerwca 2024 r. na wieży znajdującej się obok Szpitala św. Wincentego a Paulo oficjalnie otwarto lądowisko „Gdynia Szpital”. Ten dzień zakończył długotrwały proces odbiorów technicznych, dzięki czemu infrastruktura jest już gotowa na przyjmowanie pacjentów, którzy będą transportowani przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Szpital Pomorski Sp. z o.o., który zarządza lądowiskiem, zapewnił, że jest ono w pełni gotowe do przyjmowania śmigłowców przez całą dobę począwszy od 8:00 rano 4 czerwca 2024 r. Ta informacja została potwierdzona przez Dział Operacji Lotniczych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zgodził się z terminem uruchomienia lądowiska.

Teraz, kiedy lądowisko jest już częścią systemu ratownictwa szpitalnego, można spodziewać się kilku transportów lotniczych miesięcznie. Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich, wyraziła wdzięczność dla wszystkich osób, które wsparły ten skomplikowany projekt.

Fundusze na realizację inwestycji w wysokości około 15 mln zł pochodziły z różnych źródeł. Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. przekazały 2,6 mln zł, natomiast rząd zainwestował 4,4 mln zł. Samorząd województwa pomorskiego dołożył ponad 6 mln zł. Prace nad lądowiskiem trwały ponad rok od momentu lądowania testowego.