Przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania na Grabówku, miejsca tragicznego wypadku z 2017 roku

Niezapomnianej tragedii doświadczył Gdynia w 2017 roku, kiedy to doszło do katastrofalnej kolizji dwóch pojazdów na skrzyżowaniu ulic Komandorskiej i Mireckiego na Grabówku. W rezultacie tego nieszczęśliwego incydentu, straciły życie dwie osoby. Prawie siedem lat po tym wydarzeniu następuje długo oczekiwana przebudowa tego niebezpiecznego skrzyżowania. Planowane są różne zmiany, w tym podniesienie poziomu skrzyżowania i przyległych przejść dla pieszych.

Warto przypomnieć, że 30 września 2017 roku, wieczorem na Grabówku miało miejsce zderzenie dwóch samochodów. Ten tragiczny wypadek zakończył się śmiercią dwóch osób. Po tym zdarzeniu wprowadzono dodatkowe znaki STOP. Mimo to, mieszkańcy okolicy nadal apelowali o bardziej zdecydowane działania mające na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

Inżynierowie miejskiego ruchu drogowego w odpowiedzi na te prośby zleciły przygotowanie projektu przebudowy skrzyżowania. Celem było zwiększenie bezpieczeństwa na tym miejscu. Prace mają rozpocząć się latem 2023 roku i potrwają całe wakacje. W ramach tych prac skrzyżowanie zostanie podniesione, co obejmie również okoliczne przejścia dla pieszych.

Prace przy przebudowie skrzyżowania mają ruszyć już w pierwszej połowie lipca. W ich trakcie nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Tarcza skrzyżowania, wraz z przejściami dla pieszych, zostanie podniesiona i wykonana z betonowej kostki brukowej. Jak tłumaczy dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, Michał Felon, celem jest minimalizacja utrudnień poprzez wykonanie prac drogowych w okresie wakacyjnym, kiedy ruch na drogach jest zdecydowanie mniejszy.

Zmiany w organizacji ruchu obejmują zamknięcie dojazdu do skrzyżowania od strony ulicy Montwiłła Mireckiego oraz ulicy Komandorskiej od strony południowo-wschodniej.Inny układ ruchu wprowadzono także na innych przyległych ulicach. Przez czas przebudowy zostaną zamknięte dotychczasowe miejsca postojowe oraz przejścia dla pieszych, które zostaną zastąpione przez tymczasowe. Wykorzystana będzie także tymczasowa sygnalizacja świetlna do kierowania ruchem w obrębie skrzyżowania.

Koszt całkowity wszystkich prac wynosi około 650 tys. złotych. Prace są realizowane przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, przy wsparciu finansowym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowo, dzięki umowie z Energą Operator, jedno z nowych przejść dla pieszych zostanie dodatkowo doświetlone.