Tworzenie pionierskiego centrum badawczego salmonelli w Gdańsku

Gdańscy naukowcy mają na celu opracowanie innowacyjnej technologii do walki z jednymi z największych zagrożeń dla hodowli drobiu i produkcji jaj – bakteriami salmonelli. W tym kontekście istotne jest dążenie do ograniczenia stosowania antybiotyków na fermach, co potwierdza niedawno podpisany list intencyjny na ten temat.

W regionie Pomorza ma powstać nowatorski ośrodek badań specjalizujący się w zwalczaniu zakażeń salmonellą. Celem tego przedsięwzięcia jest eliminacja antybiotykoterapii, obecnie stosowanej przy pojawieniu się patogenów w hodowlach. Dr hab. Wojciech Bizon, prezes spółki celowej Uniwersytetu Gdańskiego Univentum Labs, wyraża nadzieję na stworzenie produktów, takich jak preparaty i fagi, które zastąpią antybiotyki w hodowlach drobiu, umożliwiając produkcję jeszcze zdrowszego mięsa drobiowego. Jego głównym celem jest wyeliminowanie bakterii bez użycia antybiotyków.

List intencyjny dotyczący utworzenia nowego centrum badawczego został podpisany przez władze Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawicieli Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz wspomnianą spółkę celową UG.

Od dwóch lat prowadzone są laboratoryjne badania mające na celu zastosowanie bakteriofagów – wirusów zdolnych do zwalczania pałeczek salmonelli, które stanowią poważne wyzwanie dla hodowców drobiu i producentów jaj. Paweł Podstawka, przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, zauważa, że ze względu na wysokie standardy narzucone przez Komisję Europejską, antybiotykoterapia w hodowlach jest stopniowo likwidowana. Jeżeli nie opracujemy nowej strategii, rynek farmaceutyczny może zostać zamknięty jednym politycznym dekretem, skoro 90% światowej produkcji farmaceutycznej pochodzi z Chin. Takie działanie spowodowałoby brak dostępu do środków niezbędnych w produkcji.

Alternatywą dla antybiotyków mogą być bakteriofagi, które infekują i niszczą tylko bakterie. W toku prac nad tym projektem prowadzone są także działania patentowe oraz założono bank wszystkich rodzajów salmonelli występujących w Polsce.

Projekt realizowany będzie przez zespół biologów i biotechnologów pracujących na Uniwersytecie Gdańskim, którzy zobowiązali się do uruchomienia pełnej infrastruktury badawczej w celu poszukiwania skutecznych środków zwalczających infekcje. Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, podkreśla, że projekt jest rozwojowy i planuje rozszerzyć go o kolejne elementy terapii, nie wykluczając działań w obszarze diagnostyki.