Przełomowa modernizacja elektrociepłowni w Gdańsku: największe pompy ciepła w Polsce i gigantyczny akumulator ciepła

Elektrociepłownia w Gdańsku, należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, szykuje się do wprowadzenia największych pomp ciepła w kraju. Równocześnie z pompami ciepła będzie zamontowany akumulator ciepła o ogromnej pojemności – równa 16 basenom olimpijskim wypełnionym gotującą się wodą. To część szerszej strategii modernizacji, której celem jest przekształcenie zakładu w obiekt bezemisyjny.

28 sierpnia, podczas ceremonii na terenie elektrociepłowni przy ulicy Wiślnej w Gdańsku, rozpoczęto kolejną fazę modernizacji. Celem jest stopniowe wycofywanie się z procesu spalania paliw kopalnych. Wcześniej zakład wyposażono w elektryczne kotły, które podgrzewają wodę, korzystając z nadmiarów energii generowanej podczas okresów intensywnej produkcji ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Do 2028 roku przewidziane jest zakończenie następnego etapu prac modernizacyjnych, podczas którego zostaną zamontowane pompy ciepła o ogromnej mocy – 80 megawatów. Kotły elektryczne zostaną podłączone do tych pomp, a dodatkowo zainstalowany zostanie wspomniany wcześniej akumulator ciepła. Ta imponująca struktura, o wysokości równiej 16 piętrom, będzie pełniła rolę zbiornika na gorącą wodę. Jego pojemność odpowiada 10 basenom olimpijskim, a zgromadzone w nim ciepło wystarczy na pokrycie całodobowego zapotrzebowania na ciepło podczas okresu letniego.

Głównym zadaniem tego gigantycznego akumulatora ciepła będzie utrzymanie stabilności pracy elektrociepłowni na przestrzeni całej doby. Dzięki temu uda się zmniejszyć zużycie paliwa przez kotły i emitowanie szkodliwych substancji do atmosfery. Tym samym Gdańsk stanie się miejscem, gdzie znajdzie się drugi największy w kraju magazyn ciepła.