"Przyjazne dla środowiska zakupy codzienne – inicjatywa na lokalnych targach miejskich"

Od czwartku do soboty mieszkańcy Gdańska będą mieli okazję nauczyć się, jak robić zakupy w sposób odpowiedzialny i ekologiczny. To wszystko dzięki inicjatywie Wydziału Gospodarki Komunalnej, która odbędzie się na miejscowych rynkach. Celem wydarzenia jest promocja odpowiedzialnych decyzji konsumenckich i minimalizacja produkcji odpadów. W ramach programu, uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się, jak uszyć własne torby na zakupy.

W trakcie tej akcji, na trzech gdańskich rynkach zostanie ustawione stanowisko informacyjno-edukacyjne organizacji Czyste Miasto Gdańsk. Zespół edukatorów będzie zachęcał do rezygnacji z jednorazowych plastikowych toreb i zastąpienia ich wielokrotnego użytku workami bawełnianymi. Będą też wyjaśniali, jak właściwie segregować odpady i dlaczego tak ważne są nasze codzienne, świadome wybory.

Akcje te pokazują, że możliwe jest ograniczenie używania foliowych toreb reklamowych i że można to łatwo wprowadzić do codziennego życia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szkodliwe dla środowiska mogą być torby foliowe. Właśnie dlatego warto je zastąpić bawełnianymi torebami wielokrotnego użytku, które są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też trwalsze.

Bawełniane torby są również świetnym rozwiązaniem do przechowywania owoców i warzyw. Dzięki nim możemy uniknąć jednorazowych plastikowych toreb, które często po jednym użyciu lądują w śmieciach. Podczas wydarzenia będzie można uszyć swoje własne bawełniane torby pod okiem doświadczonej krawcowej w ramach programu edukacyjnego Czyste Miasto Gdańsk.

Edukatorzy z Czyste Miasto Gdańsk będą dostępni w godzinach od 8:00 do 12:00:

– w czwartek, 11 lipca na Rynku przy ulicy Elbląskiej,
– w piątek, 12 lipca na Rynku Wrzeszczu przy ulicy Wyspiańskiego
– a także w sobotę, 13 lipca na Zielonym Rynku na Przymorzu.

– Naszym głównym celem jest nie tylko redukcja ilości odpadów, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa. Chcemy, aby każda osoba była świadoma wpływu swoich decyzji na środowisko i jak łatwo może przyczynić się do jego ochrony – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG. – Przez takie wydarzenia jak to, chcemy zainspirować ludzi do bardziej odpowiedzialnych zakupów. Zastąpienie jednorazowych toreb foliowych torbami bawełnianymi to tylko początek drogi do bardziej zrównoważonego stylu życia.

– Ta inicjatywa jest częścią rosnącej popularności eko-zakupów na terenie całej Polski – dodaje Piotr Kryszewski, dyrektor ds. Zielonego Gdańska. – Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na pochodzenie produktów, ich opakowania oraz wpływ na środowisko. Dzięki takim akcjom, ludzie mają okazję podczas codziennych zakupów u lokalnych dostawców nauczyć się i zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w inicjatywie i wprowadzenia małych, ale znaczących zmian w swoim codziennym życiu. Każda decyzja ma ogromne znaczenie.