Razem z psem na gdańskie plaże? Sprawdzamy miejsca i regulacje

Wielu z nas traktuje swoje psy jako integralną część rodziny, które towarzyszą nam w codziennej rzeczywistości. Gdańsk, znany ze swoich malowniczych plaż, stanowi atrakcyjną propozycję dla spacerów z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Ale czy jest to dozwolone? Rzućmy okiem na miejsca i regulacje dotyczące odwiedzania plaż w Gdańsku w towarzystwie psów.

Zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i turyści często zastanawiają się, czy zabranie swojego psa na plażę jest legalne. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od lokalnych przepisów, które różnią się w poszczególnych miastach Trójmiasta.

W przypadku Gdańska psy są mile widziane na wszystkich plażach przez cały rok. Istnieje jednak pewne ograniczenie – podczas sezonu kąpielowego, który obejmuje lipiec i sierpień, nie wolno wprowadzać psów na strzeżone kąpieliska, takie jak Jelitkowo, Klipper, Brzeźno, Dom Zdrojowy, Stogi, Sobieszewo, Orle czy Świbno. Poza sezonem kąpielowym, wszystkie plaże są otwarte dla właścicieli psów.

Warto jednak przypomnieć, że w 2012 roku w Brzeźnie, przy wejściu nr 34, utworzono specjalną „plażę dla psów”, wyposażoną w przeszkody dla zwierząt i kosze na psie odchody. W tedy wprowadzono również zakaz zabierania psów na inne plaże, z wyjątkiem tej w Brzeźnie. Zakaz ten został zniesiony trzy lata później, w 2015 roku, a obecne regulacje są wynikiem tej zmiany.

Każde strzeżone kąpielisko w Gdańsku ma swój własny regulamin, który m.in. zawiera zapis o nie wprowadzaniu psów. Chociaż to może wydawać się wystarczającą podstawą do nałożenia kary za złamanie tego przepisu, okazuje się, że jest inaczej.

„Tego typu przepis nie stanowi dla funkcjonariuszy służb wystarczającej podstawy prawnej do ewentualnego nałożenia grzywny. Niemniej jednak zobowiązano podległe mi służby, aby w ramach posiadanych kompetencji wszczęły stosowne czynności kontrolne” – odpowiada prezydent Gdańska na interpelację radnego Wojciecha Błaszkowskiego. To sugeruje, że choć teoretycznie istnieje zakaz, to praktyczne egzekwowanie go jest trudne. Niemniej jednak, właściciele kąpielisk proszą, by nie przychodzić z psami na ich tereny. Pamiętajmy również, że po swoim psie należy sprzątać – w przypadku niesprzątania grozi nam kara, którą można egzekwować.