Renowacja Długiego Pobrzeża w Gdańsku. Powrót do historycznych wartości

Początek roku 2023 to symboliczny start prac remontowych na terenie Długiego Pobrzeża w Gdańsku. Głównym celem inwestycji, której koszt wynosi około 41 milionów złotych, jest renowacja struktury budynku ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem oraz poprawa estetyki miejsca. Dodatkowo, planowane są działania mające na celu przywrócenie tego obszaru do jego historycznej chwały.

Prace, które mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 roku, rozpoczną się w poniedziałek, 18 września. Będą one początkowo koncentrować się na środkowej części nabrzeża, czyli na odcinku od Bramy Mariackiej do Żurawia. W związku z tymi pracami, ruch pieszy będzie musiał zostać zmieniony – obszar pod remontem zostanie zawężony. Miasto zapewnia jednak, że dostęp do lokali na tym terenie będzie gwarantowany.

Ze względu na konieczność instalacji nowego kolektora deszczowego, Brama Św. Ducha zostanie zamknięta na około dwa i pół miesiąca. Trasa dojścia do ulicy Św. Ducha oraz do Długiego Pobrzeża będzie prowadzić przez ulice Pończoszników, Dzianą i Mydlarską – informuje portal Gdańsk.

W ramach przeprowadzanych prac zostanie również zamknięta obrotowa kładka na Motławie. Alternatywnym rozwiązaniem dla dojścia do Wyspy Spichrzów będzie skorzystanie z Mostu Zielonego. Jak wyjaśniają urzędnicy gdańscy, intensywność prac remontowych, obejmujących między innymi całkowitą rozbudowę istniejących elementów konstrukcyjnych, nośnych i nawierzchniowych nabrzeża, wymusza tymczasowe zamknięcie kładki. Kładka ma zostać ponownie otwarta dla publiczności w drugim kwartale 2024 roku.