Uruchomienie siódmej edycji programu stypendialnego na studiach podyplomowych z gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim

Za nami już siedem edycji programu stypendialnego dla studentów studiów podyplomowych w zakresie gedanistyki, realizowanego na Uniwersytecie Gdańskim. W bieżącym roku liczba przyszłych absolwentów, którzy skorzystają z finansowania czesnego, sięgnie 20 osób.

Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej, mówi niewiele kryjąc dumę: „Gedanistyka jest niezwykle istotnym projektem dla naszej fundacji. Tegoroczne obchody dziesięciolecia Gedanopedii – to jest wirtualnej Encyklopedii Gdańska, silnie powiązanej z tym programem stypendialnym, pokazują jak duże jest zainteresowanie tą dziedziną. Dlatego właśnie podjęliśmy decyzję o podwojeniu liczby stypendiów do 20. Cieszymy się, że możemy mieć wkład w rozwijanie i utrwalanie wiedzy oraz pasji dotyczącej Gdańska”.

Pomysł stworzenia tego projektu stypendialnego narodził się w 2017 roku jako owoc partnerstwa między Fundacją Gdańską, Miastem Gdańsk oraz Uniwersytetem Gdańskim. Program będzie kontynuowany również w roku akademickim 2023/2024, a jego celem jest wyłonienie 20 osób, które otrzymają finansowe wsparcie na poziomie 3,6 tys. zł, co umożliwi im bezpłatne uczestnictwo w studiach podyplomowych. Proces rekrutacji kandydatów do programu rozpoczął się 15 września i zakończy się 26 września.

Stypendia naukowe będą przyznane w ramach otwartego konkursu dla tych kandydatów, którzy zdobędą najwyższą liczbę punktów. Profesor Sławomir Kościelak, kierownik studiów, mówi: „To już siódmy raz, kiedy oferujemy pełne stypendium na gedanistykę. To pokazuje, jak wielu ludzi ma niesytą ciekawość i chce poznać więcej na temat Gdańska. Wszystkich entuzjastów gorąco zachęcam do udziału w programie stypendialnym”.